Ciecierzyca

Ciecierzyca

Wiele korzyści zdrowotnych można znaleźć w ciecierzycy (lub ciecierzycy) lub ciecierzycy. Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka i może być stosowana w dużych ilościach w celu zapobiegania zaparciom, utraty wagi, obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Jest również afrodyzjakiem.

Istnieją dwa rodzaje ciecierzycy: desi i kabuli. Nasiona kabuli są duże i mają kremowy kolor. Z kolei nasiona ciecierzycy Desi są małe i mogą występować w wielu kolorach: czerwonym, czarnym i żółtym. Każdy rodzaj ciecierzycy ma delikatny, lekko słodki, orzechowy smak.

Ciecierzyca zawiera białko
Ciecierzyca, podobnie jak inne rośliny z rodziny strączkowych, jest dobrym źródłem białka. W 100 g ugotowanej ciecierzycy znajduje się około 8,86% białka. Białko ciecierzycy zawiera prawie wszystkie niezbędne aminokwasy.
Ponieważ nie mogą być syntetyzowane przez organizm, niezbędne aminokwasy muszą być przyjmowane z pożywieniem.
Podobnie jak inne pokarmy roślinne, ciecierzyca nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Inne źródła białka, takie jak zboża, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe (np. soja, groch, soczewica, fasola).
Ciecierzyca jest dobrym wyborem dla wegan i wegetarian ze względu na wysoką zawartość białka. Ciecierzyca powinna być uwzględniona w diecie każdego człowieka. Ciecierzyca jest korzystna dla zdrowia.

Indeks glikemiczny
Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG) ciecierzyca może być doskonałym wyborem dla diabetyków. W przypadku ciecierzycy gotowanej jest to 28. Udowodniono, że dieta o niskim IG obniża poziom glukozy we krwi. Regularne spożywanie roślin strączkowych może zapobiegać otyłości i cukrzycy typu 2.

Ciecierzyca, serce
Osoby cierpiące na choroby serca powinny włączyć do swojej diety ciecierzycę. Spożywanie roślin strączkowych może obniżyć poziom cholesterolu LDL ("złego") i cholesterolu całkowitego.
Ciecierzyca zawiera składniki, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Regularne spożywanie ciecierzycy i innych nasion roślin strączkowych może obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.