Sok z brzozy
Jakie właściwości posiada sok z brzozy?
Oskoła (sok brzozowy) to dar lasu, który zawiera wiele witamin i minerałów. Słowianie uważali brzozę za drzewo magiczne, chroniące przed czarami i duchami, a jej sok za boski, chłodzący napój. Wierzono również, że ma właściwości lecznicze. Dowiedz się, dlaczego warto poświęcić jej czas.
Brzoza wyróżnia się charakterystyczną białą i cienką korą, którą łatwo rozpoznać z daleka. W czasach starożytnych była symbolem władzy i miłości. Współcześni wróżbici podkreślają jej pozytywną energię. Wykorzystuje się ją ze względu na piękne, trwałe drewno. Z brzozy pozyskuje się sok brzozowy (zwany też oskołą), nacinając jej pień. Ten cenny płyn można pozyskać z jednego drzewa. W ciągu zaledwie dwóch dni można uzyskać aż 10 litrów tego cennego płynu! Liście i pąki brzozy również mogą być źródłem cennego soku.
Co znajduje się w soku brzozowym?
Sok brzozowy składa się w około 95% z wody. Mimo to jest doskonałym źródłem:
-glukozy, fruktozy,
-peptydów, aminokwasów,
-flawonoidów, garbników, betuliny,
-salicylanu metylu i kwasu chlorogenowego
-kwasy nieorganiczne (jabłkowy, cytrynowy)
-sole mineralne, takie jak potas, sód i cynk, a także wapń, magnez i fosfor
witamina C i witaminy z grupy B.
Dzięki tym składnikom sok brzozowy zyskał popularność nie tylko w krajach słowiańskich, ale także w innych. Również medycyna chińska dostrzegła jego potencjał.
Właściwości soku z brzozy.
Sok z brzozy może mieć pozytywny wpływ na nerki, które są jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Nerki są odpowiedzialne, jak wiadomo, za produkcję moczu. Jest to główny sposób, w jaki wiele szkodliwych substancji jest eliminowanych z organizmu. Nerki regulują również ciśnienie krwi i wytwarzają hormony, które m.in. kontrolują objętość krwi i poziom sodu. Stymulują wzrost prekursorów erytrocytów w szpiku kostnym, a gdy witamina D zostanie przekształcona w formę aktywną, korzystnie wpływa na układ kostny.
Dzięki swoim właściwościom wspomaga usuwanie nadmiaru wody i innych substancji, które mogą powodować choroby. Bogaty skład soku brzozowego pomaga w usuwaniu złogów moczowodowych i jest pomocny w wielu innych dolegliwościach, takich jak:
-przewlekłe schorzenia dróg moczowych
-kamica nerkowa,
-zapalenie nerek,
-podagra,
-obrzęki sercowo-naczyniowe.
Sok z brzozy wspomaga pracę wątroby, która jest ważnym organem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Chroni również przed marskością wątroby.
Kwas chlorogenowy jest substancją, która pomaga obniżyć wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Wspomaga również dietę.
Składniki soku brzozowego, takie jak salicylan metylu, mają właściwości przeciwbólowe, które mogą być stosowane w leczeniu bólu mięśni i stawów, zwłaszcza w przypadku schorzeń reumatycznych.
Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga również zapobiegać chorobom niedokrwiennym serca. Może być również stosowany w leczeniu nadżerek żołądka, wrzodów i anemii. Jego składniki pomagają również wzmocnić układ odpornościowy i zapobiegają chorobom sezonowym, takim jak grypa. Sok z brzozy był stosowany w medycynie ludowej jako środek przeciwnowotworowy.
A co z jego właściwościami upiększającymi? Sok z brzozy może być również stosowany zewnętrznie na włosy i skórę jako środek kosmetyczny. Przyspiesza gojenie się oparzeń, ran i otarć. Wcierany we włosy poprawia ich kondycję i objętość. Świetnie nadaje się do pielęgnacji tłustej skóry głowy, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych.
Gdzie można kupić sok z brzozy?
Sok z brzozy to wszechstronna i korzystna substancja. Można go kupić w aptekach w postaci soku, jako napój, a także w szamponach, mydłach i pastach do zębów.
Sok z brzozy nie jest dla wszystkich
Sok z brzozy nie jest panaceum, które może być stosowane przez wszystkich. Nie zaleca się jego stosowania u osób z przeciekającym pęcherzem moczowym, chorobami serca lub nerek, a także u osób uczulonych na pyłki brzozy.