Sok ze skrzypu polnego
SKRZYP POLNY - PODSTAWOWE INFORMACJE.
Skrzyp polny, który jest pospolitą rośliną w Polsce, należy do najstarszych roślin na świecie. Skrzyp polny lub jedną z jego licznych odmian można spotkać nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej i północnej części Afryki. Skrzyp polny występuje na polach, poboczach dróg i nasypów, a także na brzegach rzek.
To miniaturowe zioło przypominające jodełkę jest często określane mianem chwastu, ale ze względu na swoje właściwości prozdrowotne od wieków jest wykorzystywane w medycynie naturalnej. Powszechne stosowanie skrzypu polnego w ziołolecznictwie i kosmetologii wynika z jego pozytywnego wpływu na ogólny stan zdrowia organizmu. Stwierdzono, że napary, szampony i tabletki zawierające skrzyp poprawiają urodę.
WŁAŚCIWOŚCI SKRZYPU POLNEGO.
Dobroczynne składniki zawarte w skrzypie polnym są główną przyczyną jego wyjątkowych właściwości. Skrzyp polny jest najlepiej przyswajalną rośliną leczniczą, jeśli chodzi o krzemionkę. Zawiera również żelazo, mangan i kobalt, a także sole wapnia, potasu i fosforu. Skrzyp zawiera także witaminę C, kwasy organiczne - krzemowy i jabłkowy, askorbinowy, szczawiowy, flawonoidy, a także garbniki, saponiny i sterole roślinne.
Skrzyp polny jest bogaty w witaminy, minerały i cenne substancje, które mają wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych.
- uzupełnia niedobory mikroelementów,
- poprawia funkcjonowanie wątroby i ma działanie odtruwające.
Produkt ten jest doskonały w przypadku bólów artretycznych i nerwobólów.
- Wspiera zdrowie kości i tkanki łącznej.
Pomaga zapobiegać miażdżycy
- Obniża ciśnienie krwi
- Poprawia stan skóry, włosów i paznokci
- Wzmacnia układ odpornościowy
Zmniejsza pocenie się stóp
- Ma działanie przeciwkrwotoczne
wspomaga leczenie chorób dróg moczowych i nerek.
SKRZYP POLNY - ZASTOSOWANIE.
Skrzyp polny jest uniwersalnym ziołem, które dzięki swoim właściwościom może być stosowane w wielu schorzeniach. Ze względu na wysoką zawartość flawonoidów skrzyp polny jest zalecany osobom cierpiącym na podagrę. Zwiększa on objętość moczu, usuwając nadmiar moczanów. Nie powoduje jednak odwodnienia organizmu. Leczenie podagry, kamicy moczowej i innych schorzeń układu moczowego jest często wspomagane przez skrzyp polny. Skrzyp polny rozkurcza również drogi żółciowe i uszczelnia naczynia krwionośne. Znane są również właściwości przeciwkrwotoczne skrzypu polnego. Zaleca się go osobom z obfitymi miesiączkami, żylakami odbytu, wrzodami okrężnicy, żołądka i dwunastnicy oraz kobietom, które miały obfite miesiączki.
Skrzyp polny jest nie tylko korzystny dla zdrowia, ale może być również stosowany w celu poprawy urody. Wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Kobiety uwielbiają suplementy diety zawierające skrzyp polny. Są one bogate w witaminy i minerały i mogą pomóc im w zachowaniu dobrego wyglądu. Można również stosować płukanki ze skrzypu na włosy po każdym myciu. Może to pomóc w wypadaniu włosów, przetłuszczaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek. Aby pobudzić cebulki włosów i stymulować ich wzrost, można stosować napar ze skrzypu na skórę głowy.
Skrzyp może być również stosowany w leczeniu nadmiernej potliwości. Herbata ze skrzypu polnego może sprawić, że nadmierne pocenie się będzie eliminowane z moczem, a nie przez powierzchnię skóry. Wiąże się to jednak z koniecznością częstszych wizyt w toalecie. Skrzyp polny wspomaga regenerację skóry po uszkodzeniach mechanicznych, oparzeniach i stanach zapalnych. Łagodzi również choroby skóry, takie jak łojotok i łuszczyca. Osoby z cerą naczyniową mogą pić herbatę ze skrzypu. Flawonoidy zawarte w herbacie skrzypowej wzmacniają naczynia krwionośne i powodują, że rzadziej pękają, co prowadzi do powstawania pajączków.
SKRZYP POLNY PRZECIWWSKAZANIA.
Skrzyp polny ma wiele zalet, ale nie powinny go stosować osoby z chorobami nerek, serca lub kłębuszkowym zapaleniem nerek. Preparaty ze skrzypu nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Należy wspomnieć, że suplementy ze skrzypu i herbata ze skrzypu mogą prowadzić do niedoboru witaminy B1, jeśli są przyjmowane długotrwale. Skrzyp powinien być codziennie uzupełniany w witaminę B1 lub przyjmowany przez krótki czas co kilka miesięcy.
Udowodnione korzyści ze stosowania skrzypu polnego nie ograniczają się do poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych. Roślina ta może uzupełniać niedobory mikroelementów, wspomagać leczenie wielu chorób, a nawet pomagać w funkcjonowaniu poszczególnych narządów.