Pieczywo chrupkie

Pieczywo chrupkie

Pieczywo chrupkie - charakterystyka

Na rynku spożywczym dostępnych jest wiele rodzajów chleba chrupkiego: jasny, razowy, pełnoziarnisty, z ziarnami słonecznika lub bez. Tradycyjna metoda wytwarzania tego pieczywa polega na wypiekaniu go w piecu. Ekstruzja to metoda wykorzystująca wysokie ciśnienie i temperaturę. Chleb chrupki zazwyczaj zawiera mąkę, wodę i sól. Mogą występować również inne dodatki, takie jak:
cukier, drożdże, cukier, jęczmienny ekstrakt słodowy (który nadaje odpowiedni kolor i smak), wodorowęglany, środki spulchniające, olej, lecytyny, które działają jako emulgator) oraz różne przyprawy lub nasiona.Wafle kukurydziane i ryżowe są podobne do chrupkiego pieczywa. Są one również zdrowe i niskoenergetyczne, a produkowane są w ten sam sposób co pieczywo chrupkie - metodą ekstruzji.

Pieczywo chrupkie - czy jest niskokaloryczne?

Pieczywo chrupkie jest często niskokaloryczne i ma wyższą wartość energetyczną niż inne rodzaje pieczywa. Jego łączna wartość energetyczna wynosi 360 kcal/100g. To więcej niż chleb żytni razowy (ok. 215 kcal/100g) i zwykły chleb jasny (ok. 250 kcal/100g). Jest to dobre źródło węglowodanów i błonnika pokarmowego. Jednak jego zawartość zależy od rodzaju pieczywa chrupkiego - te z większą ilością ziaren lub nasion mogą zawierać więcej błonnika i białka.
Wafle ryżowe mogą mieć nawet 390 kcal/100g, czyli podobnie jak pieczywo chrupkie!

Czy można schudnąć, jedząc chrupkie pieczywo?

Ze względu na niską kaloryczność, duże ilości chrupkiego pieczywa mogą prowadzić do przybierania na wadze. Nie jest to zdrowy nawyk podjadania między posiłkami. Pieczywo chrupkie może być lepszym wyborem niż tradycyjne pieczywo. Dwie kromki chleba żytniego razowego dadzą więcej satysfakcji niż dwie kromki chleba. Może być stosowany jako zamiennik chleba, który może wywoływać uczucie głodu i chęć podjadania.

Chleb chrupki: Zdrowe czy niezdrowe?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wafle ryżowe i pieczywo chrupkie są produktami wysoko przetworzonymi. Podczas produkcji tych produktów powstaje akrylamid, który tworzy się w produktach skrobiowych w bardzo wysokich temperaturach. Jest on niebezpieczny dla organizmu i może być śmiertelny. Badania wykazały, że wysoki poziom akrylamidu może prowadzić do zmian neurodegeneracyjnych i nowotworowych.
Istnieje wiele mitów dotyczących właściwości pieczywa chrupkiego. Pieczywo chrupkie nie jest niskokaloryczne. W rzeczywistości ma wyższą zawartość kalorii niż zwykłe pieczywo. Ma ono wyższą zawartość kalorii niż zwykłe pieczywo. Może to prowadzić do przybierania na wadze poprzez zwiększenie uczucia głodu i sytości poposiłkowej. Chleb chrupki, jako produkt wysoko przetworzony, częściej zawiera rakotwórczy akrylamid. Takie pieczywo powinno być spożywane tylko okazjonalnie.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.