Oliwa z oliwek
Jakie są jej rodzaje i czym się różnią między sobą?
Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest oliwa z oliwek i skąd pochodzi. Pomoże to określić jakość oliwy z oliwek. Oliwa z oliwek jest wytwarzana z oleju pozyskiwanego z owoców drzewa oliwnego. Produkcja oliwy stanowi do 80% światowych zbiorów. Pierwsze wzmianki o uprawie tego drzewa pojawiły się między 5000 a 6000 lat temu. W Palestynie i na Krecie znaleziono archeologiczne dowody na to, że uprawa oliwek jest nadal praktykowana.
Istnieje wiele czynników wpływających na jakość oliwy:
-rodzaj oliwek
-Uprawa i pielęgnacja drzewa oliwnego
-metoda tłoczenia
-Stopień dojrzałości
-transport
Liczba kwasowa lub kwasowość oliwy z oliwek jest tym, co odróżnia ją od innych rodzajów.
Jakość oliwy jest wyższa, jeśli zawiera ona mniej wolnych kwasów tłuszczowych. Oliwy z oliwek dzielą się na oliwy z pierwszego tłoczenia (z których tylko 2 nadają się do spożycia) oraz oliwy poddane obróbce chemicznej. Prawo europejskie reguluje klasyfikację różnych rodzajów oliwy. Uprośćmy to i wyjaśnijmy: są one uporządkowane według jakości, od najlepszej do najgorszej.
Oliwy z pierwszego tłoczenia są tłoczone na zimno i nie zawierają żadnych substancji chemicznych.
Oliwa extra vergine
Jest to oliwa najwyższej jakości. Do jej produkcji używa się wyłącznie świeżo tłoczonych oliwek najwyższej jakości. Nie poddaje się jej obróbce chemicznej. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może być poddawana obróbce mechanicznej bezpośrednio po zbiorze. Soki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstrahuje się poprzez specjalne tłoczenie.
Oliwa z vergine
Mimo że można uzyskać oliwę extra virgin, jakość użytych owoców jest niższa. Oliwa ta ma wyższą kwasowość (0,8%-2%). Rzadko można ją znaleźć na półkach sklepowych. Stosuje się ją głównie jako dodatek do olejów wysokiej jakości.
Olej lampante
Nie nadaje się do spożycia. Wyjątkowo wysoka kwasowość (powyżej 2%) przy znacznie niższej zawartości kwasów oleinowych. Używa się go głównie do celów technicznych. Przechodzi proces rafinacji i nadaje się do spożycia tylko wtedy, gdy jest zmieszany z olejami z pierwszego tłoczenia.
Oleje produkowane chemicznie:
Oliwa z oliwek
Jest to mieszanka oliwy z pierwszego tłoczenia i rafinowanej oliwy Lampante. Może zawierać do 15% oleju naturalnego. Jest całkowicie pozbawiona aromatu, nie ma zapachu ani koloru.
Oliwa z wytłoków oliwnych
Wytwarza się ją z resztek oliwy z oliwek po tłoczeniu. Otrzymany produkt jest wzbogacany środkami chemicznymi. Ma znikomą zawartość oliwy naturalnej. Nie ma żadnych walorów zdrowotnych ani smakowych.
Która oliwa z oliwek jest najlepsza?
Po omówieniu wszystkich rodzajów oliwy z oliwek odpowiedź jest jasna. Najlepsza jest tłoczona na zimno oliwa z oliwek extra virgin. Jej wyjątkowe właściwości wynikają z naturalnego procesu i wysokiej jakości owoców.
Dzięki niej wszystko smakuje lepiej. Jak już wspomnieliśmy, jest ona integralną częścią diety śródziemnomorskiej. Nadaje potrawom niezwykły smak i intrygujący aromat. Oliwa z oliwek extra vergine jest podstawą w każdej szanującej się restauracji na najwyższym poziomie. Stały się ulubionym produktem najlepszych szefów kuchni.
Jest to również jedna z najlepszych i najbardziej korzystnych dla naszego zdrowia opcji. Ludzie, którzy żyją w basenie Morza Śródziemnego, rzadziej zapadają na raka lub choroby układu krążenia.
Jakie wartości odżywcze ma oliwa z oliwek?
To odżywcza potęga. Oliwa z oliwek extra vergine zawiera ogromne ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, z których większość to kwasy oleinowe. Kwasy te mogą obniżać poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko miażdżycy. Oliwa z oliwek jest również bogata w związki fenolowe, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. W oliwie z oliwek znajdziemy również takie składniki, jak beta-karoten i fosfolipidy. W przeliczeniu na 100 g wygląda to mniej więcej tak.
Tłuszcze nasycone - tylko 15 g
Zdrowe tłuszcze jednonienasycone - 70 g
-Tłuszcze wielonienasycone - 11g
Jak wybrać oliwę z oliwek najwyższej jakości?
Wiemy, jaka oliwa z oliwek jest najlepsza. Teraz dowiemy się, jak ją rozpoznać. Ważne jest, abyśmy byli świadomi tego, jaką oliwę z oliwek spożywamy i rozumieli jej wpływ na nasz organizm. Ważne jest, aby sprawdzić, gdzie kupujemy taką oliwę. Jeśli oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest zbyt droga, należy być podejrzliwym.
Przepisy Unii Europejskiej ograniczają działalność legalnych producentów oliwy z oliwek na kontynencie europejskim. Przepisy te określają wytyczne dotyczące klasyfikacji oliwy i wymagają, aby etykiety zawierały określone informacje. Na etykiecie oliwy z oliwek extra vergine musi znaleźć się następujące zdanie: "Najwyższa kategoria oliwy z oliwek tłoczonej bezpośrednio z oliwek przy użyciu wyłącznie procesów mechanicznych".
Im więcej informacji, tym lepszy będzie produkt. Poniższe informacje mogą być opcjonalne, ale nadal są prawnie regulowane przez UE:
Wskazuje poziom kwasowości
-pierwsze tłoczenie na zimno - tłoczenie na zimno w temperaturze poniżej 27 stopni z naturalnych owoców za pomocą prasy
-właściwości organoleptyczne - te informacje można umieszczać tylko wtedy, gdy uzyskano odpowiedni certyfikat. Są to na przykład takie określenia jak: "oliwa o zrównoważonym smaku", "wyczuwalny aromat dojrzałych owoców", "smak goryczy" i wiele innych.
Co mówi nam kolor i butelka oliwy?
Tak naprawdę nie chodzi o nic. Kolor jest często pierwszą rzeczą, którą ludzie biorą pod uwagę przy wyborze oliwy. Jest to błąd. Jest to błąd, choć niekoniecznie grzeszny. Kolor oleju nie jest dobrym wskaźnikiem. Ciekawe, że ci, którzy sprawdzają jakość oliwy, używają do tego celu szkła zabarwionego na niebiesko. Dzieje się tak dlatego, że kolor oliwy nie ma wpływu na obiektywną ocenę jej jakości.
Nawet najlepsza oliwa extra virgin może różnić się kolorem. Poziom chlorofilu zmienia się w zależności od gatunku, dojrzałości, metody przetwarzania, temperatury i innych czynników. To decyduje o kolorze rośliny, który może wahać się od słonecznej żółci do szmaragdowej zieleni, w zależności od stopnia dojrzałości.
Przy wyborze oleju należy zwracać uwagę na jego kolor. Ważne jest, aby butelka była wykonana z ciemnego szkła. Powinna być przechowywana w ciemnym, chłodnym miejscu i szczelnie zamknięta. Uchroni to oliwę przed uszkodzeniem przez światło i zwiększy jej przydatność. Jest to szczególnie pomocne, gdy spożycie oliwy z oliwek w kuchni jest niewielkie.