Olej kukurydziany

Olej kukurydziany

Właściwości i przeznaczenie oleju kukurydzianego.

Kukurydza. To coś, co wszyscy znamy. Kupujemy ją w postaci surowej lub przetworzonej. Surowa kukurydza występuje w postaci długich, żółto-pomarańczowych kolb z bardzo twardymi ziarnami. Kolby te można ugotować w całości, a następnie usunąć z nich ziarna. Miękkie, słodkie ziarna w puszkach to kukurydza przetworzona. Produkt można otworzyć po wylaniu zalewy. Słodką i żółtą kukurydzę można dodawać do sałatek warzywnych, tuńczyka i wielu innych potraw. Podkreśla smak potraw z ryżu, makaronu, mięsa, warzyw i jarzyn. Kukurydza jest również rośliną oleistą. Roślina, z której można wyekstrahować olej.

Aby uzyskać ten olej, zarodki nasion kukurydzy muszą być tłoczone. Tłoczenie na zimno jest konieczne, aby zachować wszystkie cenne składniki i zachować jego naturalną strukturę. Cechy fizyczne oleju kukurydzianego to gęstość i złocistożółty lub intensywnie pomarańczowy kolor. Od dawna wiadomo, że olej kukurydziany ma właściwości prozdrowotne. Właściwości te zawdzięcza nienasyconym kwasom tłuszczowym zawartym w oleju kukurydzianym.

Skład oleju kukurydzianego.

Olej ten jest bogaty w kwas linolowy, oleinowy, witaminę E i kwas palmitynowy. Olej kukurydziany zawiera dużą ilość kwasów omega 6 i małą ilość kwasów omega 3. To sprawia, że łatwo i szybko się utlenia. Z tego powodu można spotkać wiele olejów rafinowanych tego typu. Ma on być jak najbezpieczniejszy do spożycia przez ludzi.

Stosowanie:

Olej kukurydziany jest powszechnie stosowany. Olej ten ma niski punkt dymienia, wynoszący 90 stopni Celsjusza. Dlatego nie nadaje się do pieczenia, smażenia ani duszenia. Może być jednak stosowany w sałatkach, majonezach, zimnych sosach i dressingach do sałatek. Dzięki temu jest cennym dodatkiem do tych potraw.
Olej kukurydziany jest dobry dla skóry. Właściwości oleju kukurydzianego sprawiają, że jest on użytecznym składnikiem kosmetyków. Łagodzi on podrażnienia skóry i odżywia ją. Olej ten jest wysoko ceniony przez kosmetologów ze względu na zawartość fitosteroli. Olej kukurydziany jest dobrym wyborem dla skóry, ponieważ zawiera witaminę E. Dzięki niej skóra staje się jędrniejsza, młodsza i bardziej elastyczna. Można go wcierać we włosy i nakładać na paznokcie. Sprawia, że włosy stają się mocniejsze, bardziej podatne na układanie, a paznokcie zyskują miękkość, połysk i gładkość.

Zdrowie i olej kukurydziany.

Olej kukurydziany jest także wykorzystywany do celów medycznych. Wynika to z jego aktywnych składników, które mogą być stosowane w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Olej kukurydziany obniża poziom złego cholesterolu poprzez dostarczanie witaminy E. Może być również stosowany w profilaktyce miażdżycy i nowotworów. Można go dodawać do sałatek i innych surówek, aby pomóc wzmocnić nasze mięśnie i naczynia krwionośne.
Jak przechowywać olej kukurydziany? Olej ten powinien być przechowywany w zamkniętym pojemniku w ciemnym kolorze. Dzięki temu olej jest chroniony przed uszkodzeniem przez światło.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.