Yerba Mate

Yerba Mate

Paragwajski napój Yerba Mate jest znany ze swoich właściwości pobudzających. Napar ten wspomaga odchudzanie, obniża poziom złego cholesterolu i poprawia krążenie krwi. Poznaj pochodzenie yerba mate, dowiedz się, jakie są jej odmiany i jak ją przyrządzić. Dowiedz się, jak wpływa na Twoją sprawność seksualną i umysłową.

Yerba mate - pochodzenie i rodzaje.

Suszone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego znane są pod nazwą Yerba Mate. Można ją stosować zamiast herbaty. Plantacje yerby znajdują się w Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Do Europy została sprowadzona przez jezuitów w XVII wieku. Zakonnicy promowali ją jako azjatycką alternatywę dla azjatyckiej herbaty. Picie yerba maté w Paragwaju nadal jest świetnym sposobem na spotkanie.
Łacińskie słowa "herba" (zioło) i "mati" (tykwa) dały początek nazwie yerba maté. Tradycyjnym naczyniem do picia tego napoju jest specjalny kubek z tykwy. W ostatnich latach bardzo popularne stały się kubki ceramiczne i drewniane. Istnieją trzy rodzaje yerby: Paragwajska (argentyńska), Brazylijska i Brazylijska.
Paragwajska Yeruba Mate jest najmocniejsza, ponieważ jej liście suszy się w dymie z ogniska. Z tego powodu ma silne właściwości pobudzające. Paragwajczycy preferują paragwajską Yorubę do picia na zimno. Obydwa rodzaje yerba mate można przyrządzić na zimno, dodając świeże zioła lub zimny sok.
Argentyńska yerba mate ma łagodniejszy smak i słabsze właściwości pobudzające. Czas jej suszenia jest znacznie krótszy niż w przypadku paragwajskiej. Napój ten pije się w Argentynie z samego rana, podobnie jak kawę. Jest to narodowy napój Argentyny. Dla Argentyńczyków jest tym samym, czym fajka wodna dla Arabów.
Brazylijska yerba maté jest przygotowywana z drobno zmielonych liści, które mogą przypominać mąkę. Do picia tego gęstego naparu potrzebna jest specjalna słomka zwana bombillą lub bombillą. Napar ma jasny kolor i delikatny trawiasty aromat. Wygląda podobnie jak zielona kawa. Jest też wydajna, więc można jej używać częściej niż tzw. paragwajki.

Korzyści zdrowotne yerba mate.

Właściwości pobudzające yerba mate sprawiły, że stała się ona tak popularna. Wiele osób rezygnuje z kawy, aby pić yerbamate, ponieważ zawiera ona bardzo mało kofeiny. Osoby uzależnione od kawy, chcące zerwać z nałogiem, często ulegają pokusie picia yerba mater. Uważa się, że yerba mate zawiera wszystkie witaminy, minerały i składniki odżywcze potrzebne do życia. To o 196 więcej niż zielona herbata.
Napary z yerba mate mają następujące zalety zdrowotne:
Stymuluje układ nerwowy i nie powoduje rozdrażnienia.
Obniża koncentrację -Redukuje stres
-Obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie
-Obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie. -Zmniejsza napięcie mięśni.
Eliminuje uczucie głodu i zmęczenia.
-Pomaga zwalczać astmę (dzięki mateinie).
Jedną z największych zalet yerba mat jest wysoka zawartość składników odżywczych. Należą do nich witaminy z grupy B (B1, 2, B3, B5, i B6; B7, i B9), a także witaminy C, E i magnez. Te mikroelementy umożliwiają dobre funkcjonowanie organizmu.
Kwas chlorogenowy jest antyoksydantem, który występuje w yerba mate. Może on obniżać poziom glukozy we krwi i chronić przed cukrzycą. Jest również pomocny w zwalczaniu insulinooporności, ponieważ zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę. Zawarty w yerba mate kwas chlorogenowy wspomaga odchudzanie.
Ostrokrzew paragwajski, którego działanie hamujące apetyt zostało naukowo udowodnione, znany jest również pod nazwą ostrokrzewu paragwajskiego. Dzięki zawartej w nim mateinie przyspiesza metabolizm, a tkanka tłuszczowa jest szybciej spalana. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą pić yerba mate, aby się odchudzić.

Działanie yerba mate na umysł.

Yerba Mate to coś więcej niż tylko substytut kawy. Napary mają lepszy wpływ na organizm. Ma doskonałe właściwości pobudzające. Witaminy z grupy B i magnez pomagają poprawić koncentrację. Osoby spożywające yerbamate mają więcej energii i są w stanie pracować ciężej niż ci, którzy sięgają po kawę.
Ma on również pozytywny wpływ na ludzki umysł. Wysoka zawartość witamin z grupy B w yerba mate sprawia, że ma ona działanie antydepresyjne i pomaga w stanach lękowych. Chociaż nie powinna być stosowana jako środek leczniczy na wszelkie choroby, może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mózgu. To z kolei prowadzi do lepszego samopoczucia. Kiedy nasza wydajność emocjonalna jest niska, Yerba Mate może być stosowana jako uzupełnienie.

Yerba Mate a wysiłek fizyczny.

Jest bardzo popularna wśród sportowców. Nie traci składników odżywczych jak kawa, ale dostarcza ich duże ilości. Wielu sportowców uważa yerbamate za napój izotoniczny. Jest dobry do przywracania równowagi mięśniowej i ochrony przed zmęczeniem. Zaleca się przyjmowanie kilku małych łyków yerba mater, np. między seriami ćwiczeń.

Czy yerba mate ma wpływ na sprawność seksualną?

Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, yerba mate zwiększa ogólną wydolność organizmu. Regularni użytkownicy yerba-mate odczuwają również wyższy poziom libido. Picie mate ma wszystkie wymienione wyżej zalety, w tym zwiększoną wytrzymałość, kompleksowe odżywianie i lepsze relacje z innymi.
Ostrokrzew paragwajski ma również pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Witaminy B, C, D, E, krzem i cynk pomagają włosom szybciej rosnąć i wzmacniają strukturę paznokci. Wielu miłośników yerba-mate wygląda lepiej i czuje się pewniej w kontaktach z płcią przeciwną. Napar ten pomaga również zwalczać wolne rodniki, które mogą prowadzić do szybszego starzenia się organizmu. Napar z yerba Mate nie jest jedynym, który pomaga zwalczać wolne rodniki.

Czy yerba jest dobra dla każdego?

Chociaż napój ten ma wiele zalet zdrowotnych, istnieją również pewne ostrzeżenia. Ze względu na zawartość kofeiny, yerba mate nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i dzieci. Również matki karmiące piersią mogą być narażone na jej działanie. Nie muszą one rezygnować z picia yerba mate, ale powinny ograniczyć jej spożycie do 2 filiżanek dziennie.
Szczególne korzyści z picia yerba matre odnoszą osoby pracujące umysłowo, wymagające koncentracji i jasności umysłu. Yerba mate jest ulubionym napojem studentów, prawników i pracowników biurowych. Teofilina, kofeina i teobromina mają pozytywny wpływ na sprawność fizyczną i umysłową.

Jak pić yerba matę?

Wiele osób uważa, że yerbamate można pić tylko z bombillą i tykwą. Nie trzeba nawet używać żadnego z tych naczyń. Wysuszoną herbatę można wsypać do zwykłego kubka. Jest to świetny sposób na spróbowanie różnych rodzajów mate, a następnie wybranie tego, który najbardziej nam smakuje. Warto zaopatrzyć się w bombillę lub tykwę.
Choć tykwa nie jest niezbędna dla początkujących yerba mater, warto zaopatrzyć się w bombillę, zanim zacznie się parzyć pierwszą porcję. Sitko to specjalna słomka, która zapobiega wessaniu liści do naparu. Napój można pić również z bombillą, ale potrzeba trochę czasu, aby wszystkie listki naparu osiadły na dnie.
Warto kupić osobną bombillę do picia yerba mate. Jest ona łatwiejsza w czyszczeniu. Odkręcenie jednej konstrukcji może spowodować uszkodzenie urządzenia i często zdarza się, że trzeba je wymienić. Większość bombilli ma filtr w gwincie. Można go łatwo wyjąć ręcznie.

Co to jest Yerba Mate lub herbata?

Chociaż Yerba Mate jest często nazywana herbatą, wielu mateistów określa ją bardziej jako herbatę ziołową. Istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma napojami. Oba można przyrządzić, zalewając suszone liście wrzątkiem lub gorącą wodą. Zarówno yerba-mate, jak i herbata są bogate w teinę. Różnica w sposobie parzenia polega na ilości suszu. W zwykłej herbacie używa się więcej yerbamate niż w zwykłej herbacie.
Yerba Mate jest bardziej pobudzająca niż herbata. Jest też bogata w witaminy i minerały. Jak widać, herbata z yerbamate to nie to samo, co zwykła yerbamate. Jest to zupełnie inny napój. Oba napoje są smaczne i mogą poprawić nastrój.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.