Herbata zielona

Herbata zielona

Napój, który leczy.

Zielona herbata nie podlega fermentacji, co nadaje jej niepowtarzalny smak i cenne składniki. W naparze z jej liści otrzymujemy między innymi.
-witaminę A,
-witamina C,
-witaminę E,
-witamina B,
-aminokwasy,
-polifenole,
-teina,
-cynk,
-fluor,
-potas.
Czy wszystkie zielone herbaty mają takie same właściwości prozdrowotne? Wszystko zależy od sposobu uprawy i zbiorów. Różne odmiany zielonej herbaty mają różny smak, kolor i zawartość składników aktywnych. Ważne jest, aby wybrać rodzaj herbaty. Najlepszym naparem jest herbata liściasta, natomiast herbata w torebkach jest gorszej jakości. Ważne jest przygotowanie zielonej herbaty. Więcej na ten temat za chwilę.

Co to jest zielona herbata?

Związki polifenolowe zawarte w zielonej herbacie są odpowiedzialne za korzystne działanie zdrowotne tego napoju. Są one przeciwutleniaczami, które wypłukują z organizmu wolne rodniki. To one są odpowiedzialne za proces starzenia się i rozwój niektórych chorób. Napary z liści zielonej herbaty mogą pomóc w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wypijanie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru, nadciśnienia i zawału serca. Zielona herbata zawiera flawonole, które mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Właściwości przeciwnowotworowe mają również polifenole i katechiny. Ale to nie wszystko.
Herbata ta wspomaga metabolizm wątroby i odtruwa organizm. Obniża poziom cukru i pomaga obniżyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie? Tak, o ile nie jest spożywana ze słodyczami. Zieloną herbatę powinno się pić wieczorem, zwłaszcza jeśli jest to napar relaksujący. Zielona herbata zmniejsza ryzyko rozwoju demencji, a sam rytuał może mieć także działanie odprężające i antydepresyjne. A co z działaniem pobudzającym?

Zielona herbata i kofeina.

Zielona herbata może być równie pobudzająca jak kawa. Wynika to z faktu, że zielona herbata zawiera teinę, która ma podobne działanie jak kofeina. Mimo że jej działanie jest wolniejsze, może ona poprawić koncentrację i zmniejszyć senność. Aby uzyskać silne pobudzenie, herbatę należy parzyć tylko przez 2-3 minuty. Przy dłuższym parzeniu napar będzie bardziej relaksujący, ale herbata nadal będzie miała lekko gorzki smak.
Należy pamiętać, że zielona herbata powinna być parzona miękką wodą o odpowiedniej temperaturze. Może się to różnić w zależności od rodzaju herbaty. Co ważne, liście herbaty nie powinny być parzone więcej niż raz. Najlepsze jest drugie parzenie.
Zielona herbata ma wiele zalet zdrowotnych
Zielona herbata ma wiele zastosowań w kosmetyce. Uwielbiamy jej aromat, smak i bogactwo cennych składników. Popularnym składnikiem produktów przeciw fotostarzeniu i przeciwzmarszczkowych jest ekstrakt z zielonej herbaty. Herbata ta doskonale sprawdza się również w przypadku skóry mieszanej i tłustej. Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antybakteryjne zielonej herbaty mogą być również wykorzystywane do higieny jamy ustnej. Nawet w przypadku włosów przetłuszczających się ekstrakt z zielonej herbaty może być stosowany do ich pielęgnacji.

Czy zielona herbata jest szkodliwa?

Zielona herbata przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale ma też wady. Każdy pijący herbatę musi o nich pamiętać. Zielona herbata może powodować utratę wapnia i zmniejszać wchłanianie żelaza z pożywienia, jeśli jest spożywana w nadmiarze. Jeśli istnieje ryzyko zachorowania na osteoporozę, anemię lub inne problemy zdrowotne, najlepiej ograniczyć jej spożycie lub skonsultować się z lekarzem. Zielona herbata może wchodzić w reakcje z lekami na nadciśnienie, a także z innymi lekami. Może zmieniać szybkość wchłaniania kwasu foliowego. Nadmierna ilość teiny może powodować nerwowość, zaburzenia rytmu serca lub skoki ciśnienia krwi. Dzieci nie powinny pić zielonej herbaty. Nie należy pić zielonej herbaty, jeśli występują problemy z przewodem pokarmowym lub refluksem.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.