Słupki oświetleniowe

Słupki oświetleniowe

Każdy, kto kiedykolwiek skręcił nogę po upuszczeniu nożyc do żywopłotu na ziemię w ciemności, rozumie ten ból. W jaki sposób? To bardzo proste - trzeba użyć światła. Ponieważ w ogrodzie jest tak wiele miejsc, w których ludzie mogą się potknąć o przedmioty, ważne jest, aby wszystkie ścieżki, podjazdy i schody na posesji były oświetlone. Lampy z czujnikiem ruchu są bardzo praktyczne i wydajne. Włączają światło tylko wtedy, gdy z niego korzystasz. W ten sposób można również powstrzymać włamywaczy przed ukrywaniem się w ciemności.

Jak i gdzie umieścić słupki oświetleniowe?

Wszystkie te okazje do upadku! Można tego uniknąć, stosując słupki oświetleniowe lub paliki ogrodowe. Światło powinno być dostępne na całej długości, ale szczególnie na stromych, nierównych i krętych odcinkach. Światła powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie były zbytnio oddalone od siebie i aby nie było zbyt dużego kontrastu między jasnymi i ciemnymi obszarami. Wynika to z faktu, że po przejściu z ciemności do światła, zanim oczy przyzwyczają się do nowych warunków, będą gorzej widzieć.

Wskazówka: Upewnij się, że wybierasz lampy, które mogą oświetlić największy obszar. Jak to zrobić? Zaplanuj najwyższą możliwą wysokość punktu świetlnego - to tam będą znajdować się źródła światła. Wymagania są niższe dla lamp, które są wyższe niż lampa. Odstępy między lampą a podstawą mogą być większe. Wysokość słupów oświetleniowych mieści się zazwyczaj w przedziale 60-150 cm.

Czy wolisz światło rozproszone czy kierunkowe?

To wszystko zależy od Twoich preferencji. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że światło kierunkowe oświetli tylko jedną ścieżkę, a reszta ogrodu pozostanie ciemna. Pozwoli to na optymalne ustawienie ścieżek. Dzięki światłu rozproszonemu widać wszystko, co znajduje się na ścieżce. Okrągłe strefy świetlne są idealnie dopasowane, dzięki czemu można oświetlić cały obszar.

Jakie są różne rodzaje słupków oświetleniowych?

Słupki ogrodowe można wykonać z różnych materiałów i są one dostępne w różnych stylach. Słupków tych nie należy mylić z latarniami ogrodowymi, lampami stojącymi lub punktowymi lampami wpuszczanymi. Słupki oświetleniowe mogą być wyposażone w zintegrowaną technologię LED lub wymienne żarówki.

Zalety LED:

Długa żywotność
Oszczędność energii do 90%.
Aplikacje wykorzystujące czujniki ruchu pokochają 100% jasności, która jest natychmiast dostępna
Jakie materiały można wykorzystać do oświetlenia słupów?
Aluminium i stal nierdzewna to metale odporne na warunki atmosferyczne, które są szeroko stosowane w słupach oświetleniowych. Podstawa jest często wykonana z miedzi, mosiądzu lub kamienia. Szkło lub plastik są używane jako osłony żarówek. Twój osobisty gust określi, która osłona żarówki jest najlepsza dla Twojego ogrodu.

Czy istnieją słupy oświetleniowe zasilane energią słoneczną?

Technologia solarna przynosi więcej korzyści dla środowiska niż dla Twojego portfela. Słupki oświetleniowe wykorzystujące energię słoneczną eliminują konieczność stosowania gniazdek elektrycznych lub plątaniny kabli. Słupek oświetleniowy zasilany energią słoneczną to wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki technologii LED akumulator ładowany energią słoneczną będzie działał wielokrotnie dłużej. Nie trzeba się martwić, że lampa włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Słowem kluczowym jest tu "czujnik ruchu".

Czego należy szukać w czujniku ruchu?

Światło włącza się, gdy wchodzisz na ścieżkę. Światło włącza się, gdy wchodzisz na podjazd. Goście zbliżają się do podjazdu - zapala się światło. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku praktycznych czujników ruchu. Dzięki czujnikowi zmierzchowemu Państwa ścieżki nie będą miały konfliktu z promieniami słonecznymi w ciągu dnia. Ścieżka jest objęta 120-stopniowym kątem detekcji ruchu bez żadnych trudności. Noc to najlepszy moment, aby ominąć łąkę i zbliżyć się do domu. Można jednak zastosować model, który ma zasięg 360 stopni i określić kąt, pod jakim będą ustawione osłony.

Masz więcej pytań dotyczących rozwiązań technicznych? Na wszelkie niestandardowe pytania odpowie nasz zespół doradców. Poniżej znajdują się dane kontaktowe.

Jakie żarówki są najlepsze?

Załóżmy, że nasze słupki ogrodowe wyposażone są w czujniki ruchu. Żarówki energooszczędne nie sprawdzą się w tej sytuacji. Nie są one jasne, a ich włączenie zajmuje trochę czasu. Z tego powodu, a także wielu innych, najlepszym wyborem na słupki oświetleniowe są żarówki LED. Diody LED mają dodatkowe zalety: Trwają 50 razy dłużej niż zwykłe żarówki, zużywają aż 90% mniej energii i są wolne od rtęci.

Wiele słupków oświetleniowych posiada zintegrowaną technologię LED. Dzięki temu mają one bardzo filigranowe kształty. To dodatkowa korzyść dla ogrodu. Jeśli nie chcesz wyrzucać swoich starych słupków, możesz również przestawić się na żarówki LED. Te standardowe trzonki (np. E27) pasują idealnie do naszych opraw słupków oświetleniowych.

Jesteś włócznią czy fundamentem?

Szukasz czegoś, co będzie trwało wiecznie czy tylko przez krótki czas? Zaleca się zamontowanie lampy na stałe na mrozoodpornych fundamentach, lub innej stabilnej podstawie. Dzięki temu lampa będzie miała zapewnione bezpieczeństwo. Dostępne są również słupki z głowicą ziemną, które są elastyczną opcją. Można je po prostu umieścić w miękkim podłożu i dowolnie ustawiać. Instalacja jest prosta - jeśli w ogóle można mówić o instalacji.

Do podłączenia lamp stacjonarnych do zasilania sieciowego potrzebny jest specjalista. O ile można mu pomóc w wykopaniu rowu, aby ukryć przewody uziemiające, o tyle faktyczne podłączenie powinien wykonać fachowiec. Zna on najlepsze sposoby ich instalacji i wie, na co zwracać uwagę. Mimo że może to być kuszące, majsterkowicz nie powinien próbować instalować przewodów elektrycznych.

Potrzebujesz gniazda wtykowego, aby ułatwić sobie życie?

Wykonaliśmy już instalację elektryczną słupków oświetleniowych w naszym ogrodzie. Teraz musimy zadbać o jeszcze jedną rzecz. Należy wybrać model z co najmniej jednym gniazdem wtykowym. Gniazda te idealnie nadają się do podłączenia radioodbiorników, elektrycznych nożyc do żywopłotu, telefonów komórkowych czy kosiarek. To bardzo praktyczne rozwiązanie!

Jak zabezpieczyć słupki oświetleniowe przed wandalizmem?

O wiele trudniej jest ukraść słupek oświetleniowy, który został na stałe wmurowany w ziemię, niż lampę z kolcem ziemnym. Jeśli nie są Państwo pewni co do mieszkańców, warto rozważyć modele z trwałym mocowaniem za pomocą śrub. Ze względu na zastosowany materiał, niektóre modele są mocniejsze od innych. Lampy kompaktowe wykonane z metalu i plastiku są lepsze niż te z filigranowymi kloszami. Trwałość ma jednak swoje ograniczenia. Wskazówka: Czujniki ruchu włączają światło, gdy ktoś się zbliża, co może odstraszać wandali.

Jaką ochronę powinny mieć słupy oświetleniowe?

Czy nasze słupki są w stanie wytrzymać deszcz? Trudno zaprzeczyć, że zalecana jest ostrożność. Woda i elektryczność to nie jest dobre połączenie. Stopień ochrony IP, znany również jako odporność na brud lub wodę, informuje o tym, jak odporna jest lampa. Ochrona przed ciałami obcymi oznaczona jest pierwszą cyfrą, natomiast ochrona przed wilgocią - drugą. Stopień ochrony IP44 powinien być osiągnięty dla cokołu oświetleniowego. Poziom ten zapewnia ochronę przed ciałami obcymi o średnicy większej niż 1 milimetr oraz przed rozpryskami wody.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.