Lampy stojące Tiffany

Lampy stojące Tiffany

Lampy witrażowe Tiffany'ego urzekają już od ponad 100 lat. Znane są z oryginalności i fantazyjności. Oryginały są często sprzedawane na aukcjach antykwarycznych za sześciocyfrowe ceny. Można je również zobaczyć w muzeach. Są one nieustannym źródłem blasku i inspiracji dla wystroju wnętrz.

Lampy Tiffany'ego, dzięki swoim pięknym witrażowym kloszom, stały się hitem od początku XX wieku. Stały się symbolem stylu Art Nouveau, a następnie inspiracją dla geometrycznego stylu Art Deco.

Lampy wykonane przez Tiffany Studios w Nowym Jorku od początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Były wielkim sukcesem. Zespół ponad 300 rzemieślników tworzył witrażowe dekoracje do lamp. Każdy element witrażowego klosza był wykonywany z kolorowego szkła i kształtowany. Następnie były one lutowane za pomocą mieszanki ołowiu i cyny. Tę metodę stosowano również do witraży w kościołach.

Typowa lampa Tiffany'ego jest uosobieniem secesji. Posiada podstawę z brązu i witrażowy klosz. Każdy abażur wykonany był z wielką starannością. Te kolorowe cuda były w dużej mierze inspirowane naturą. Te misterne wzory i motywy, które wywodzą się z naturalnej flory lub fauny, są najbardziej znane i wzbudzają zachwyt na całym świecie.

Louis Comfort Tiffany używał kamieni szlachetnych i kolorowego szkła, aby uczcić naturę. Jednak lampy witrażowe nie ograniczały się tylko do świata przyrody. Często również podstawy do niego nawiązywały. Podstawą wielu z najpopularniejszych lamp witrażowych było drzewo, gdzie klosz pełnił rolę liścia, a pień stylizowany był na korzenie. Klosze wykonane z kolorowego szkła często miały nieregularnie ukształtowane brzegi, przypominające płatki kwiatów, skrzydła motyli lub inne motywy przyrodnicze.

Tiffany przy projektowaniu swoich dzieł inspirował się również geometrią. Tego typu wzory można spotkać również w lampach witrażowych. Te proste geometryczne kształty, choć mniej wyszukane, mają swoich wiernych zwolenników. Stanowią świetny dodatek do aranżacji w stylu art deco.

Lampy Tiffany'ego chwilowo wyszły z mody w 2000 roku, ale w latach 50. zostały odkryte na nowo. Stały się obiektem kolekcjonerskim i można je znaleźć zarówno w prywatnych kolekcjach, jak i domach aukcyjnych oraz muzeach sztuki. Uwielbiane są za swoją oryginalność i elegancję na całym świecie. Obecnie istnieje wiele ciekawych modeli lamp witrażowych, które zostały zaprojektowane przez nowojorskich designerów.

Klosze w stylu Tiffany'ego wykonane są ze szkła o ciepłych odcieniach. Emitują one również światło w ciepłych barwach. Daje to poczucie spokoju i relaksu w oświetlonej przestrzeni. Lampy te wykorzystują tę samą technologię, co oryginały, ale są dostępne w szerszej gamie kolorów, kształtów i motywów. Są również znacznie tańsze.

Chociaż oryginalne lampy Tiffany'ego były w swoim czasie lampami stołowymi, obecnie można je znaleźć w lampach podłogowych, kinkietach i lampach wiszących z witrażowymi kloszami. Lampy wiszące, umieszczone nad stołem, tworzą niepowtarzalną atmosferę podczas rodzinnego obiadu. Ciepłe, zachęcające światło lamp wiszących zwiększy poczucie intymności i nada każdemu posiłkowi szczególny charakter.

Doskonałym uzupełnieniem wystroju sypialni są lampy podłogowe i stołowe. Są one również świetne w salonie, gdzie mogą być umieszczone obok sofy lub fotela, aby stworzyć przytulny kącik do relaksu. Umieszczone na stoliku nocnym sprawią, że w pokoju poczujesz się bardziej zrelaksowany i spokojny.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.