OLED oświetlenie

OLED oświetlenie

Technologia OLED znana jest głównie ze smartfonów i wysokiej klasy ekranów telewizyjnych. Ekrany OLED nie wymagają dodatkowego oświetlenia, ponieważ same emitują światło. Światło emitowane przez organiczne diody elektroluminescencyjne jest źródłem światła o wielu interesujących właściwościach dla projektantów i producentów oświetlenia. Teraz od Ciebie zależy, jak wykorzystasz zalety tej technologii przy produkcji opraw oświetleniowych.

OLED - Czym są organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED)?

W 1989 r. na Uniwersytecie Cambridge po raz pierwszy odkryto, że związki organiczne mogą emitować światło pod wpływem napięcia elektrycznego. Panele OLED składają się z podłoża i warstwy emisyjnej. Posiadają także warstwę przewodzącą. Różnica potencjałów, która powstaje podczas przepływu prądu przez elektrody, pozwala znajdującemu się między nimi polimerowi emitować światło, które możemy zobaczyć. Panele OLED zostały wprowadzone do masowej produkcji w 2004 r., po raz pierwszy w urządzeniach PDA firmy Sony. Ekrany OLED lepiej odwzorowują kolory i oferują lepszy kontrast niż ekrany LCD. Jest to duża zaleta w przemyśle elektronicznym. Jakie są zalety technologii OLED dla oświetlenia?

Zarówno światło naturalne, jak i "ekologiczne".
Po pierwsze, ekologia. Panele OLED są produkowane bez rtęci, co ma mniejszy wpływ na środowisko. Diody OLED są również bardzo energooszczędne i emitują światło zbliżone do światła dziennego. Diody OLED potrafią także dobrze odwzorowywać kolory oświetlanych przedmiotów (CRI>90). Źródła światła OLED mają pozytywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach, zwłaszcza tych, które są pozbawione dostępu do światła słonecznego.

Wysokie rozproszenie światła bez odbłyśników i przesłon
Ponieważ parametry znanych nam źródeł światła wymagały utworzenia bryły fotometrycznej za pomocą oprawy, nie zapewniały one wystarczających parametrów. Powodowały olśnienia i niepotrzebną emisję światła. Światło było często emitowane przez punkty świetlne o różnych wielkościach (np. W przypadku jednodiodowych źródeł światła LED możliwa jest emisja światła z wielu punktów. Panele OLED to zupełnie inne rozwiązanie. Panele OLED świecą równomiernie na całej swojej powierzchni. Dzięki temu idealnie nadają się do oświetlenia ogólnego, ponieważ emitowane przez nie światło jest równomierne i rozproszone. Panele OLED oświetlają przedmioty miękkim światłem. Oprawy OLED doskonale sprawdzają się w miejscach wymagających miękkiego oświetlenia, takich jak wnętrza mieszkalne i nastrojowe restauracje.

Polskie rozwiązania OLED
Aquaform oferuje oprawy OLED w Polsce. Jedną z opcji jest OLEDRIAN, oprawa oświetleniowa firmy Aquaform z Krakowa. Została ona wyróżniona nagrodą iF Design Award 2016 oraz MUUZ Intrnational Award(MIAW) 2016. Aquaform i polski projektant Piotr Jakielowskicz współpracowali nad stworzeniem serii opraw OLEDRIAN, które w pełni wykorzystują technologię OLED. Panele OLED mają bardzo cienki przekrój, mniejszy niż 1 mm. Oprawy OLEDRIAN mają aluminiowe panele o grubości 6 mm. Pozwala to na uwydatnienie emisji światła z całej powierzchni źródła. Panele OLED to tylko początek wielu możliwości dostępnych dla projektantów opraw oświetleniowych.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.