Oprawy wpuszczane LED

Oprawy wpuszczane LED

Doskonałe rozwiązanie oświetlenia wnętrz dzięki oprawom wpuszczanym LED.

Oprawy wpuszczane LED zmniejszają koszty oświetlenia poprzez redukcję ilości potrzebnego światła. Jest to punkt, który świeci z sufitu. Chociaż sam w sobie może nie wyglądać zbyt modnie, może wyglądać świetnie, gdy jest umieszczony w pomieszczeniu.

Istnieje wiele opcji wykorzystania opraw wpuszczanych LED.

Mogą one oświetlać całe pomieszczenia.
Są one ułożone w rzędach i wskazują drogę.
Mogą oświetlać najciemniejsze zakamarki.
Oprawę można montować również na niskich sufitach lub na sufitach skośnych. Nie zmniejszają one powierzchni pomieszczenia, co jest ważne.
Można też tworzyć z nimi piękne wyspy światła.
Ekonomiczne LED-y mają większy wpływ na środowisko i finanse niż lampy halogenowe.

Jakie są kluczowe punkty, o których należy pamiętać przy stosowaniu opraw wpuszczanych LED?

Najpierw należy zastanowić się, jakiego efektu końcowego oczekujemy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, gdy dekorujesz nową przestrzeń lub odnawiasz istniejącą. Montaż opraw wpuszczanych może być trudniejszy. Kiedy pojawiają się problemy, zazwyczaj nie jest to przyjemne.

W pierwszej kolejności należy rozróżnić dwa cele:

Oświetlenie wszystkich powierzchni pomieszczenia
Podkreślenie określonych obszarów w pomieszczeniu
W pierwszej kolejności potrzebnych będzie kilka opraw wpuszczanych LED. Preferowany jest kompletny zestaw lub kilka. W drugim przypadku można zastosować pojedyncze spoty.

Oprawy wpuszczane jako zestaw
Zwykle montuje się je w rzędach lub bezpośrednio w suficie. Pojedynczy spot jest zazwyczaj zamocowany na stałe, więc nie można go przesunąć lub przechylić po instalacji. Jest to zbędne, ponieważ cel oświetlenia przestrzeni nie może być dopasowany do konwencjonalnych lamp sufitowych.

Oprawy wpuszczane są w zasadzie małymi lampami sufitowymi.

Oprawy wpuszczane LED
Zmniejsza to zapotrzebowanie na miejsce. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń z niskimi sufitami i małymi przestrzeniami. Oprawy wpuszczane LED mogą być stosowane jako elementy wnętrza, a nie jako dodatkowe lampy. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

Kilka lamp może równomiernie oświetlić pomieszczenie, dlatego oprawy wpuszczane LED są idealnym rozwiązaniem dla optymalnego oświetlenia.

Pojedyncze spoty
Umieszcza się je w miejscu, w którym powstaje nowa wyspa światła. Można je również wykorzystać do podkreślenia jakiegoś przedmiotu w pomieszczeniu, np. wazonu lub fotela do czytania.

A jeśli trzeba będzie przesunąć wazon lub fotel nieco w prawo? Od razu należy wybrać reflektory, które można przechylać i obracać. Po zamontowaniu można je regulować z dokładnością co do milimetra.

Tylko reflektory, które mają przeguby Cardana (tzn. mogą być montowane na dwóch pierścieniach i oferują większą elastyczność. Zapewniają one pośrednie oświetlenie, gdy są zwrócone w kierunku sufitu. Znajdują się one w kategorii reflektorów sufitowych. Nie jest konieczne obracanie oprawy wpuszczanej w kierunku sufitu.

Jaka jest różnica między reflektorem wpuszczanym LED a halogenowym?

Różnica tkwi w technice oświetleniowej, która oferuje wiele zalet.

Oprawy wpuszczane LED oferują oszczędność energii do 60% w porównaniu do lamp halogenowych. Żywotność diod LED może wynosić do 50 000 godzin. Oprawy wpuszczane LED są prawie bezobsługowe. Każdy, kto kiedykolwiek musiał wspinać się po drabinie, aby wymienić 20 lamp halogenowych w korytarzu, już nigdy nie będzie mógł żyć bez technologii LED.

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszych reflektorów wpuszczanych LED.

Klasa efektywności energetycznej. Oszczędność energii zaczyna się od klasy efektywności energetycznej A. Im większa liczba plusów przy literze A, tym bardziej energooszczędne jest dane urządzenie. Wszystkie reflektory wpuszczane LED mają gwarancję oszczędności pieniędzy.

Barwa światła. W przypadku lamp halogenowych nie miała ona znaczenia, ponieważ zawsze była ciepła. Ciepła biel (około 3000 kelwinów) może być stosowana w łazienkach i pomieszczeniach mieszkalnych. Choć sprawdzanie barwy produktów może być żmudne, warto to zrobić. Nieważne, że niebieskie światło w salonie nie jest tym, czego oczekiwałeś, ważne jest, abyś jak najszybciej wyszedł z domu.

Odwzorowanie kolorów. Ra>80 to minimum, w przeciwnym razie kolory będą wydawać się nienaturalne. Gorsze oddawanie barw będzie natychmiast zauważalne dla każdego, kto w pomieszczeniu zastosuje oprawy wpuszczane LED w porównaniu z lampami wiszącymi. Stół wygląda zupełnie inaczej. Im lepszy jest współczynnik oddawania barw, im bliższy jest on stu lub równy stu, tym lepiej. Zwłaszcza, jeśli wcześniej stosowano lampy halogenowe. Lampy te zapewniały wskaźnik oddawania barw (Ra 100) dla wszystkich kolorów.

Jakie oprawy wpuszczane LED są najlepsze do kuchni i łazienki?

Łazienki i kuchnie mogą być miejscami wilgotnymi, dlatego oprawy muszą spełniać wymogi wodoodporności.

Zwróć uwagę na stopień ochrony IP! Wszystko zależy od stref ochronnych w łazience. W większości przypadków wystarczające jest IP44 (ochrona przed wodą rozpryskową). Wymagania dla strefy wanny i prysznica są bardziej rygorystyczne. Z wyjątkiem obszaru zlewu, oprawy kuchenne powinny mieć stopień ochrony IP20. Dla tego obszaru zalecane jest IP44.

Uwaga: Przepisy dotyczące basenów kąpielowych i kuchni restauracyjnych są zupełnie inne.

Jak zainstalować reflektor wpuszczany LED?

Po pierwsze, potrzebny jest rozpiętość sufitu. Oprawa wpuszczana wymaga otworu. Dlatego idealnym rozwiązaniem są sufity podwieszane. Wykonaj otwór w suficie podwieszanym. Ważne informacje dotyczące średnicy oprawy i głębokości montażu znajdują się w szczegółach produktu na stronie MarktKraft.pl. Wykonać połączenie i wsunąć w nie oprawę.

Choć wydaje się to proste, dla przeciętnego laika może okazać się bardzo skomplikowane. Zdecydowanie zalecamy, aby do wykonania instalacji zatrudnić elektryka.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem!

Jaka jest minimalna wartość strumienia świetlnego wymagana dla oprawy wpuszczanej LED?

To zależy od jasności pomieszczenia i liczby zainstalowanych lamp wpuszczanych. W tym tkwi problem: To, ile lumenów jest wymagane, zależy od tego, dla kogo przeznaczone jest dane zastosowanie.

Aby obliczyć przybliżoną jasność, można skorzystać z poniższych wskazówek: Ile tradycyjnych - nie halogenowych - żarówek potrzebowałbyś do oświetlenia pomieszczenia lub stworzenia wyspy świetlnej? Trzy tradycyjne żarówki 60-watowe będą potrzebowały około 2400 lumenów. Pięć zwykłych 40-watowych żarówek zapewni przybliżoną wartość 2 000 lumenów. Wiele opraw wpuszczanych LED wytwarza światło o jasności około 400 lumenów. Jest to odpowiednik konwencjonalnej żarówki 40-watowej.

 

Czy oprawy wpuszczane LED muszą być wyposażone w transformator?

To zależy od produktu. Niektóre oprawy wpuszczane LED mają wbudowany na stałe sterownik, więc nie jest wymagany dodatkowy sterownik. Mogą być one podłączone do sieci o napięciu 230 V. Można również znaleźć oprawy wpuszczane LED, które wymagają zewnętrznego sterownika.

Więcej informacji o tym, jak działa dana oprawa, można znaleźć w szczegółach produktu.

 

Czy można zainstalować oprawy wpuszczane LED na małej głębokości?

Sufity podwieszane zawsze powodują niewielkie zmniejszenie przestrzeni. Sufit podwieszany pozwoli uzyskać większą przestrzeń, ale mniej miejsca na oprawę oświetleniową. W takiej sytuacji nawet punktowa oprawa wpuszczana może nie mieć wystarczająco dużo miejsca. Izolacja może występować już na poziomie kilku centymetrów. Właśnie wtedy należy stosować oprawy wpuszczane o niewielkiej głębokości zabudowy. Minimalna głębokość dla płytkiej instalacji wynosi 3 cm. Szczegółowe informacje na temat głębokości montażu znajdują się w informacji o produkcie każdej oprawy.

Diody LED nie powinny być jednak montowane bezpośrednio w izolacji. Stagnacja ciepła znacznie skraca żywotność diod LED.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.