Inteligentne gniazdka
Co to jest inteligentne gniazdo i jak działa?
Zanim przejdziemy do omówienia wielu zalet tego urządzenia, najpierw krótko zdefiniujmy, czym jest inteligentne gniazdko.
Inteligentne gniazdka to nakładka, którą umieszcza się na każdym gniazdku 220V w domu. Jest to zazwyczaj prostopadłościan z zaawansowaną elektroniką i wtyczką, którą wkłada się do gniazdka.
Inteligentne gniazdka mogą być wykorzystywane do sterowania przepływem prądu do określonych urządzeń. Komunikują się one również z odpowiednimi aplikacjami na naszych urządzeniach mobilnych. Można je podłączyć do panelu sterowania inteligentnego domu.
Co to jest inteligentna wtyczka?
Inteligentne wtyczki można opisać jako zdalnie sterowane inteligentne wyłączniki urządzeń elektrycznych. Wiele modeli potrafi również mierzyć ilość zużytej energii. Jest łatwa w instalacji. Nie wymaga instalacji. Nie wymaga żadnej wiedzy z zakresu elektryki. Wystarczy wyjąć puszkę i podłączyć ją do standardowego gniazdka ściennego. Następnie można do niego podłączyć dowolne inne urządzenia elektryczne.
Inteligentne gniazdko będzie sterować dostawą energii elektrycznej. Oznacza to, że możesz zdalnie włączać i wyłączać urządzenia oraz sprawdzać, ile energii elektrycznej zużywasz. Wszystkie te informacje zostaną przesłane do smartfona lub tabletu. Przykładem takiego inteligentnego gniazdka jest TP-Link HS110. Gniazdka mogą wykorzystywać inne standardy komunikacji bezprzewodowej. Należą do nich Ultra Low Energy (ULE) lub Z-Wave.
Czy do zarządzania gniazdkiem potrzebny jest panel sterowania?
Osoby, które nie mają systemu inteligentnego domu, zadadzą zapewne pytanie, czy do gniazdka konieczny jest panel sterowania. Chociaż różni producenci mogą mieć różne specyfikacje, możemy założyć, że nie jest ona wymagana, jeśli chcemy sterować gniazdkami z wnętrza domu.
Atrakcyjność tej technologii polega na tym, że można nią sterować z dowolnego miejsca na świecie. Ten rodzaj zdalnego sterowania wymaga panelu, który zbiera sygnały i przesyła je do naszych urządzeń mobilnych. Inteligentne gniazdko może powiadomić nas o korkach w naszym domu, wysyłając natychmiastowe powiadomienie.
Jak wybrać odpowiednie inteligentne gniazdko? Co jest najważniejsze?
Na początek przyjrzyjmy się funkcjom inteligentnego gniazdka przy jego wyborze. Podstawową funkcją jest zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń.
Możliwość kontrolowania zużycia energii.
Niektóre modele pozwalają nam również na monitorowanie zużycia energii przez urządzenie podłączone do gniazdka. Inteligentne gniazdko ze statystyką zużycia energii pokaże Ci na przykład, które urządzenia są w trybie czuwania i ile energii elektrycznej zużywają.
Programowanie włączania/wyłączania gniazdka.
Urządzenia te można zaprogramować tak, aby włączały się i wyłączały o określonej godzinie. Nie potrzebujemy, aby nasz telewizor był w trybie czuwania przez całą noc.
Wizualizacja zużycia energii.
Niektóre gniazdka mają możliwość wizualizacji zużycia energii. Odbywa się to za pomocą diod świetlnych. Kolor światła zmienia się wraz ze wzrostem zużycia.
Kontrola temperatury.
Niektóre gniazdka mają możliwość kontrolowania temperatury. Inteligentne gniazdko wyposażone w czujnik przegrzania powiadomi domowników, gdy tradycyjne gniazdko będzie się nagrzewać.
Funkcja wykrywania zwarć.
Inteligentne gniazdka mogą również wykrywać zwarcia w zasilanych urządzeniach i odcinać zasilanie, aby chronić sieć przed przepięciami.
Inteligentne gniazdka do komunikacji.
Przy wyborze inteligentnego gniazdka należy zwrócić uwagę na standard komunikacji bezprzewodowej, jaki obsługuje dane gniazdko. Dobrze by było, gdyby obsługiwało go również Twoje urządzenie mobilne. Na rynku najczęściej spotykane są inteligentne gniazdka WiFi. Należą do nich wtyczka Ferguson Smart Wi-Fi lub TP Link HS110. Bez problemu znajdziemy też gniazdka Z-Wave.
Zasięg inteligentnych gniazdek.
Warto też zwrócić uwagę na zasięg inteligentnego gniazdka. Zostanie podana maksymalna odległość odbiornika. Może to być zarówno panel sterowania, jak i nasze urządzenie mobilne.
Co można podłączyć do inteligentnego gniazdka?
Odpowiedź jest prosta: wszystko to, co normalnie podłączamy do standardowych gniazdek. Smart Plug pozwala nam włączyć czajnik z łóżka podczas snu. Można wyłączyć telewizor, gdy myjemy zęby w toalecie. Będąc na wakacjach, możemy też włączyć oświetlenie ogrodu. Gdy wrócimy do domu, możemy włączyć ogrzewanie. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
- Żelazko
- Ekspres do kawy
- Pralka
- Zmywarka do naczyń
- Piekarnik
- Sprzęt audio
- Oczyszczacz powietrza
- Grzejniki elektryczne