Smart Home wyposażenie
Systemy inteligentnego domu mają za zadanie ułatwić codzienne życie ich użytkownikom. Sterowanie inteligentnym domem nie dotyczy tylko komfortu. Pozwala także na zaprogramowanie odpowiedniej temperatury w określonych godzinach. W skład inteligentnego domu może wchodzić także system antywłamaniowy, obejmujący monitoring i kamery alarmowe.
Można wybrać preinstalowane systemy inteligentnego domu, które są instalowane już w momencie budowy budynku, lub skonfigurować systemy częściowe, z których można korzystać w dowolnym momencie w mieszkaniu.
Co to jest inteligentny dom?
Smart Home oznacza "inteligentny dom". Smart Home odnosi się do integracji zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które zapewniają większą wygodę, oszczędność energii, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Elementy tej konfiguracji możemy dostosować sami. Najczęściej stosowanymi urządzeniami w SmartHome są inteligentne telewizory, gniazdka i głośniki. Oświetlenie może być również zapewnione w postaci żarówek, lamp lub taśm LED. Najbardziej powszechne są kamery i czujniki bezpieczeństwa. Czujniki te pozwalają na stały nadzór nad mieszkaniem i terenem wokół niego.
Rozwiązanie to ma największą zaletę: wykonuje określone czynności za użytkownika. Może aktywować dowolne źródło światła w wybranym kolorze za pomocą smartfona, komendy głosowej lub smartwatcha. Można wykonywać wiele innych funkcji w zależności od tego, z jakich urządzeń się korzysta. Zarządzanie całym inteligentnym domem jest łatwe i proste. Za pomocą tego interfejsu można sterować ogrzewaniem, systemem alarmowym, telewizorem lub projektorem. Technologia ta pozwala na wygodną rozrywkę bez konieczności wykonywania konkretnych czynności.
W jakie gadżety warto zainwestować w systemie inteligentnego domu Smart Home?
Od tego, jakie urządzenia podłączymy, zależeć będą możliwości naszego inteligentnego domu. Centralnym punktem jest zazwyczaj telewizor, system audio lub inne urządzenie rozrywkowe. Wiele modeli pozwala na podłączenie wszystkich urządzeń, tak aby można było nimi sterować z jednego miejsca. Najprawdopodobniej będzie to smartfon, ale może to być również komputer lub telewizor. Inteligentny dom ułatwi korzystanie z komend głosowych do zmiany kanałów i wyszukiwania informacji w Internecie.
Warto również rozważyć inteligentne oświetlenie. Systemy te mogą być aktywowane z dowolnego poziomu, w tym ze smartfona, i w dowolnym kolorze. Jest to nie tylko piękne, ale także niezwykle użyteczne i ekonomicznie efektywne. To szczyt wygody. Aby włączyć żarówkę lub przyciemnić światło, nie musimy już sięgać do włącznika. Wszystko to możemy zrobić z miejsca, w którym się znajdujemy. To znacznie ułatwia oszczędzanie energii, dostosowanie oświetlenia do każdego pomieszczenia, a także pozwala na adaptację oświetlenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest również automatyczne sterowanie oświetleniem. Po wyjściu z domu nie będziemy zostawiać włączonej lampy. System sam wykryje, czy w mieszkaniu nikogo nie ma.
Główne zalety inteligentnego domu to oszczędność, funkcjonalność i wygoda. Ale to nie jedyne zalety inteligentnego domu. Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. Łatwo jest stworzyć silne hasła do sieci domowej i poszczególnych urządzeń, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inteligentny dom będzie o nas bardziej dbał. Można zainstalować czujniki ruchu, urządzenia do wykrywania otwarcia drzwi i kompletny system monitoringu. System ten można połączyć z systemem inteligentnego domu, aby zapewnić najlepszy poziom bezpieczeństwa. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, zostaniemy powiadomieni, gdy włączy się alarm. Ten sprzęt jest taki sam jak alarmy w magazynach, biurach i innych dobrze chronionych miejscach.
Gadżety bezpieczeństwa.
Spośród wielu urządzeń, które można podłączyć do systemu inteligentnego domu, możemy wskazać te, które zapewniają najlepsze bezpieczeństwo. Najważniejsze z nich to systemy alarmowe, kamery i czujniki ruchu. Kluczowymi czynnikami przy wyborze sprzętu są osobiste preferencje oraz miejsce, w którym zostanie on zainstalowany. Mały dom nie wymaga dużej ilości sprzętu, ponieważ nie musimy obejmować nim dużego obszaru.
Kompletny system alarmowy składa się z wielu przydatnych elementów. Lepiej jest kupić taki system. Nie musisz się martwić o kompatybilność z różnymi kamerami i czujnikami. Na przykład zestaw Xiaomi Mi Smart Sensor Set można kupić już za około 300 zł. Mieszkanie będzie zabezpieczone specjalnym hubem producenta i zestawem czujników. W razie potrzeby można go rozbudować. Klienci bardziej wymagający powinni rozważyć zaawansowane systemy, takie jak Ferguson SmartHome Security Kit czy Mio Smart. Te systemy kosztują około 600 zł, ale mają więcej elementów do ochrony domu. Powinny one wystarczyć do typowej wielkości mieszkania. Mimo że najdroższe zestawy są droższe, oferują większe możliwości. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i powinno być traktowane jako takie. System alarmowy Smanos G310 zawiera syrenę, pilot zdalnego sterowania oraz szerszą gamę czujników bezprzewodowych. Pozwoli nam to w pełni zabezpieczyć nasz inteligentny dom. Możliwe jest monitorowanie domu z dowolnego miejsca, ale konieczne jest posiadanie odpowiednich kamer. Należy je dokupić osobno i podłączyć bezpośrednio do centrali alarmowej. Świetnym przykładem narzędzia do monitorowania jest D-Link mydlink Full HD Pan&TiltDCS-8525LH. Kamera ta jest niezwykle wytrzymała i można ją zamontować niemal wszędzie.