ZigBee

ZigBee 

Inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością w całym kraju. Automatyka pozwala nam sterować wszystkimi urządzeniami elektronicznymi i elektrycznymi, takimi jak światła czy rolety. Inteligentny dom musi być jednak zarówno inteligentny, jak i w pełni bezpieczny. Aby to zapewnić, w urządzeniach domowych coraz częściej stosowany jest protokół ZigBee. Co to jest ZigBee? Jakie są zalety i zastosowania ZigBee? W naszym przewodniku postaramy się omówić wszystkie te zagadnienia.

ZigBee to protokół umożliwiający transmisję danych w sieciach bezprzewodowych typu drzewo klastrowe lub siatka. Choć działa podobnie jak Wi-Fi, jest od niego wydajniejszy i może przesyłać dane z prędkością do 250 kb/s. Może być również wykorzystywana do wysyłania i odbierania sygnałów z innych urządzeń oraz przekazywania ich dalej. Jest także bardzo przydatna do natychmiastowego dostępu, dlatego jest tak popularna w czujnikach ruchu.
Organizacja ZigBee Alliance rozwija technologię ZigBee od 2002 roku. ZigBee Alliance zrzesza ponad 100 firm z całego świata, w tym Motorolę, Philipsa, Xiaomi i Siemensa. W 2004 r. wydano wersję 1.0. W 2016 r. wprowadzono ZigBee 3.0.

ZigBee - korzyści i zastosowania.
System ZigBee ma wiele zalet, m.in. niezawodność, niskie zużycie energii oraz natychmiastowy dostęp. Jest to szczególnie ważne podczas obsługi wszelkiego rodzaju czujników. Korzyści jest wiele, np. wsparcie ze strony producentów i kompatybilność z wieloma produktami. Łatwo jest też tworzyć i rozbudowywać systemy. Transmisja danych ZigBee jest uwierzytelniana. Dzięki temu nikt niepowołany nie może połączyć się z siecią. ZigBee zmniejsza obciążenie sieci Wi-Fi i zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo.
Najpopularniejszymi aplikacjami ZigBee są automatyka domowa i monitoring. Technologia inteligentnego domu jest celem ZigBee. Umożliwia ona łatwy dostęp do takich urządzeń, jak inteligentne gniazdka, dzwonki do drzwi, czujniki ruchu, czujniki pożarowe oraz czujniki drzwi i okien. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad naszym domem. Dzięki natychmiastowemu dostępowi ZigBee jest chętnie wykorzystywany w systemach monitoringu. Można go stosować w biurach, hotelach oraz przy projektowaniu inteligentnych miast.

Istnieją trzy rodzaje urządzeń ZigBee.
Istnieją trzy typy urządzeń ZigBee - każdy z nich ma inne funkcje.

- Koordynator - jednostka centralna. Do sieci można dodać jedno takie urządzenie. Jako koordynator mogą się do niego podłączać inne urządzenia. Koordynator jest zwykle urządzeniem zbierającym dane. Zazwyczaj istnieją ograniczenia co do liczby urządzeń, które można podłączyć do koordynatora. Amazon Echo, Nest Audio i Samsung SmartThings to najpopularniejsze jednostki centralne.

- Router - urządzenie, które działa podobnie jak tradycyjne routery sieciowe. Przesyła sygnał dalej i zwiększa zasięg poprzez tworzenie przeskoków. Wzmacniacz to urządzenie, które można podłączyć do prądu, takie jak żarówka, przełącznik, przekaźnik lub przełącznik ścienny. Może to być żarówka, przełącznik ścienny, przekaźnik, inteligentne gniazdko lub wyłącznik. Musi mieć także przewód N. Routery nie są dostępne dla urządzeń bez przewodu N.
Urządzenie końcowe - zasilane bateryjnie urządzenie, które może być używane do wykrywania ruchu, dymu lub wody. Czujka ruchu, dymu lub wody. To urządzenie może łączyć się bezpośrednio z bramą, dostarczając informacji o stanie bramy i bieżących pomiarach. Urządzenie może tymczasowo przechodzić w tryb uśpienia, aby zmniejszyć zużycie energii. Możliwy jest również czas wybudzenia urządzenia podawany w milisekundach. Certyfikacja ZigBee wymaga, aby urządzenie działało przez co najmniej 2 lata.

- Bramka ZigBee: Najpopularniejszy typ:
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest bramka. Jest to węzeł, który łączy urządzenia wykorzystujące standard ZigBee w jeden zintegrowany system. Bramka umożliwia urządzeniom komunikację ze światem zewnętrznym bez przeciążania sieci domowej. Można wybrać, czy bramka ma być otwarta, czy zamknięta. Oznacza to, że bramka jest zamknięta dla wszelkich innych urządzeń producenta.

- Aquara/Microsoft - ta bramka jest jedną z najbardziej poszukiwanych na rynku. Jest niedroga i oferuje wiele możliwości. Jest kompatybilna z wieloma urządzeniami.
Tradfri/ IKEA: IKEA wprowadziła swój system inteligentnego domu kilka lat temu. Ta bramka i jej aplikacja są dostępne tylko lokalnie. Można jednak sterować urządzeniami zdalnie, podłączając ją do Amazon Alexa lub Google Home.

- Sonoff (aplikacja eWeLink) - ta bramka współpracuje ze wszystkimi systemami eWeLink, co oznacza, że istnieje wiele możliwości integracji. Możesz komunikować się z każdym urządzeniem podłączonym do systemu, nawet z tymi, które korzystają z sieci Wi-Fi.

- Tuya (aplikacja Smart Life) - Bramki Tuya mogą być przewodowe (RJ45) lub bezprzewodowe (WiFi). Te ostatnie są silniejsze i można do nich podłączyć więcej urządzeń. Do bramki można podłączyć różne czujniki, takie jak czujniki ruchu, czujniki wilgoci i czujniki dymu. Niezbędna jest bramka, która obsługuje standard ZigBee 3.0.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.