Łaty

Łaty

Alternatywne poszycie dachu - łaty i kontrłaty.

Budowa dachu nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy mieć więźbę dachową. Wykończenie dachu jest wykonywane przez więźbę dachową. Można to zrobić na wiele sposobów. Jeśli nie planujesz budować sztywnego dachu z desek lub płyt drewnopochodnych, będziesz potrzebować łat i kontrłat.

Kontrłaty i łaty dachowe to drewniane elementy konstrukcyjne, które służą do podtrzymywania dachu. Stosuje się je do budowy dachów spadzistych, na których można układać dachówki. Kontrłaty są prostopadłe, a łaty są mocowane do krokwi. Folia wstępnego krycia chroni przed żywiołami i jest układana pomiędzy takimi konstrukcjami. Na konstrukcji dachu z łatami i kontrłatami można układać dachówki ceramiczne i cementowe, płyty włóknocementowe oraz gonty drewniane.

Zarówno kontrłaty, jak i łaty wykonuje się z impregnowanego drewna. Czasami jednak do ich produkcji wykorzystuje się profile metalowe. Są one mocne i trwałe.

Łaty dachowe są dostępne w różnych rozmiarach. Przekrój poprzeczny łat dachowych może wynosić od trzech do dziewięciu cm w przypadku elementów kwadratowych oraz od siedmiu do piętnastu cm w przypadku elementów prostokątnych. Ich długość może wynosić od dwóch do pięciu metrów, a czasem nawet więcej.

Co można zrobić z kontrłat i łat?

Za pomocą łat dachowych można stworzyć konstrukcję dachu. Następnie mocuje się pokrycie dachowe. Bez łat dach nie byłby tak mocny i trwały, a także mniej stabilny. Miałoby to wpływ na całą konstrukcję budynku, a także mogłoby zagrozić bezpieczeństwu i komfortowi mieszkańców.

Chociaż kontrłaty dachowe są mniej ważne niż łaty, nadal odgrywają istotną rolę w konstrukcji dachu. Umożliwiają one oddzielenie pokrycia dachowego od pierwotnej warstwy pokrycia i konstrukcji dachu. Skropliny są wtedy odprowadzane z dachu. Kontrłaty stosuje się również do tworzenia szczelin wentylacyjnych pod pokryciem dachowym. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci między warstwami dachu. Mogłoby to prowadzić do osłabienia konstrukcji i zmniejszenia izolacyjności cieplnej.

Kontrłaty można również stosować do korygowania nierówności połaci dachowej. Nie da się znaleźć idealnej belki czy połaci. Kontrłaty natomiast wyrównują powierzchnię i umożliwiają zbudowanie szczelnego dachu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kontrłaty lub łaty?

Materiał, z którego wykonany jest dach, jest ważnym czynnikiem przy wyborze pokrycia dachowego. Dotyczy to zarówno kontrłat, jak i łat. Zazwyczaj są one wykonane z drewna. Najpopularniejszym materiałem jest sosna. Sosna jest mocna i sprężysta, nie kurczy się podczas suszenia. Dzięki temu jest to bardzo trwały materiał konstrukcyjny. Można też stosować inne gatunki drewna iglastego. Czasami do łat lub kontrłat dodaje się profile stalowe. Zwiększają one wytrzymałość i wzmacniają elementy.

Jeśli rozważa się ich użycie, należy wybrać drewniane łaty dachowe wykonane z suszonego drewna. Wysychanie materiału pokrycia dachowego zapobiega wypaczaniu się łat i kontrłat. Może to spowodować wypaczenie się pokrycia dachowego i ewentualną nieszczelność. Płaskie pokrycia dachowe są również podatne na nierówności, które mogą być bardzo szybko widoczne.

Niedbałe przygotowanie łat na etapie produkcji może również wpłynąć na estetykę połaci. Dotyczy to zwłaszcza różnic w grubości łat. Podczas montażu należy upewnić się, że każda łata dachowa ma taką samą grubość.

Należy również rozważyć kwestię hydroizolacji. Pogoda będzie narażać łaty i kontrłaty. Hydroizolacja chroni je przed wilgocią i szkodnikami, takimi jak korniki. Dzięki impregnacji elementy te będą trwalsze i nie będą wchłaniać wilgoci. Impregnować można metodą ciśnieniową lub zanurzeniową.

Niektóre łaty dachowe mogą być również strugane. Są one bardziej odporne na ogień i mają bardziej atrakcyjny wygląd. To, wraz z impregnacją, gwarantuje wysoką jakość produktu.

Można też spotkać łaty układane szorstko. Można je stosować do konstrukcji, które nie są narażone na działanie wilgoci. Łaty dachowe nie są odpowiednie do konstrukcji dachowych.

Ważne są także wymiary. Ten parametr jest ważny tylko w przypadku kontrłat. Należy jednak wziąć pod uwagę rozmiar łat. Przekrój poprzeczny powinien być uzależniony od strefy klimatycznej budynku. Należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu, odstępy między dachami oraz ciężar materiału pokrycia dachowego. Łaty dachowe o większym przekroju są lepsze dla cięższych pokryć. Z kolei materiały dachówkowe mogą mieć mniejszy przekrój, co nie będzie miało wpływu na jakość budowanego dachu.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.