Gipsy budowlane

Gipsy budowlane

Co to jest GIPS BUDOWLANY?

Gips budowlany to spoiwo prawie w całości wykonane z naturalnych skał gipsowych, znane również jako "tynk budowlany". Ma on konsystencję proszku, który staje się plastyczny po zmieszaniu z wodą. Po związaniu szybko tworzy twardą, stabilną powłokę. Ze względu na swoje właściwości gips budowlany jest szeroko stosowany w renowacjach i budownictwie. W tej sekcji znajduje się gips w różnych rozmiarach, pakowany w worki.

ZASTOSOWANIE GIPSU BUDOWLANEGO.

Zmieszanie gipsu budowlanego z wodą powoduje czasową utratę jego plastycznej konsystencji. Dzięki temu może być stosowany wszędzie tam, gdzie szybko potrzebna jest trwała powierzchnia. Najlepiej od razu nadać mu odpowiedni kształt. Obchodzenie się z zastygłym gipsem wymaga specjalnego sprzętu.

Tynk budowlany stosuje się przy remontach i w budownictwie, o czym była już mowa. Można nim wypełniać pęknięcia i szczeliny w ścianach lub sufitach remontowanych pomieszczeń. Można nim zatkać stare otwory po kołkach. Może być również stosowany do wypełniania rowków, w których prowadzone są kable elektryczne. Ze względu na swoją udarność może być również wykorzystywana do produkcji elementów prefabrykowanych.

Przy osadzaniu wielu rodzajów elementów niezwykle przydatny jest krótki okres wiązania gipsu. Mocowanie elementów dekoracyjnych, puszek instalacyjnych i wyłączników podtynkowych. Klej ten może być stosowany do wypełniania szczelin między ościeżnicami i drzwiami po wymianie.

GŁÓWNE WŁAŚCIWOŚCI TYNKU BUDOWLANEGO.

Tynk budowlany jest szybkowiążący. To właśnie odróżnia go od innych zapraw na bazie gipsu. Ze względu na swoje szybkie wiązanie może związać w ciągu dziesięciu minut. Po tym czasie spoiwo osiąga swoją ostateczną wytrzymałość i trwałość.

Twardnienie gipsu budowlanego przebiega całkowicie bez skurczu. Jego objętość nie zmienia się nawet po wyschnięciu. Ma to znaczący wpływ na wytrzymałość otynkowanych powierzchni. Spoiwo można również szybko nakładać, dzięki czemu praca z nim jest łatwa i trwa zaledwie kilka minut.

Największa zaleta tynku budowlanego jest jednocześnie jego największym ograniczeniem. Nie można nim pokrywać dużych, rozległych powierzchni. Gips zdąży zastygnąć, zanim będzie można nadać mu odpowiedni kształt. Ten rodzaj spoiwa powinien być stosowany tylko w niewielkich ilościach. Może być stosowany miejscowo, więc szybkie wiązanie nie stanowi problemu.

TYNK W AKCJI: WYPEŁNIANIE DZIUR W ŚCIANIE.

Zanim zastosujesz tynk w swoim domu, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Niewłaściwe użycie nie jest wprawdzie kosztowne, ale może spowodować opóźnienia w pracach. Tynk budowlany może być stosowany wyłącznie wewnątrz budynków. Jest to ważne, ponieważ na wytrzymałość tego typu kleju będzie miała wpływ wilgoć. Powierzchnia jest bardziej podatna na uszkodzenia i zaczyna się łuszczyć.

Przed nałożeniem gipsu należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą będzie nakładany. Należy dokładnie oczyścić i odtłuścić wszystkie uszkodzone elementy. Sprawdź też, czy nie ma luźnego tynku. Zdarza się, że tynk może odpaść wraz ze starym tynkiem.

Gips należy mieszać tylko w niewielkich ilościach. Najpierw przygotuj odpowiednią ilość wody w większym pojemniku. Następnie za pomocą miarki powoli dodawaj proszek, energicznie mieszając. Pamiętaj, aby usunąć ze spoiwa wszelkie grudki cementu. Może to mieć wpływ na trwałość tynkowanej powierzchni.

Do nakładania masy należy używać szpachelki lub kielni. Należy ją równomiernie rozprowadzić na powierzchni ubytku. Aby nadać ostateczny kształt spoinie, należy użyć szpachli i/lub pacy. Należy pamiętać, że tynk budowlany może szybko reagować z elementami metalowymi, powodując ich korozję. Podczas pracy należy używać narzędzi ze stali nierdzewnej.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.