Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne

Tynk cementowo-wapienny - idealny do wyrównywania powierzchni.

Wybór odpowiednich produktów ma kluczowe znaczenie w pracach wykończeniowych. Gładka powierzchnia sufitów i ścian jest niezbędna we wnętrzu każdego pomieszczenia. Można to osiągnąć, stosując tynk cementowo-wapienny. Produkt ten jest wytwarzany z wapienia gaszonego, cementu i kruszywa, takiego jak żwir lub piasek. Miesza się go z wodą, tworząc masę, którą można wykorzystać do wygładzania ścian.

Jest łatwa w wykonaniu i dlatego bardzo popularna. MarktKraft sprzedaje gotową do użycia mieszankę w 30-kg workach. Wystarczy ją wymieszać i można nakładać tynk na ściany. Tynk cementowo-wapienny można stosować na każdej powierzchni. Można go nakładać na bloczki betonowe, cegły i inne materiały mineralne. Warto zauważyć, że w większości przypadków nie są wymagane żadne warstwy przygotowawcze. Tynk ten charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża. Istotne jest, aby powierzchnia była sucha, czysta i nie kruszyła się.

Gdzie można stosować tynk cementowo-wapienny?

Powodem jego popularności jest uniwersalność. Można go stosować wszędzie i nadal zachowuje swoje najlepsze właściwości. Najczęściej stosuje się go w korytarzach, sypialniach i pokojach dziennych. Ze względu na doskonałą przyczepność do powierzchni jest bardzo łatwy do zastosowania w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Pozwala uzyskać jednolitą, białą i gładką powierzchnię. Po wyschnięciu tynk można pomalować tapetą lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Dzięki temu sufit i ściany zyskają niepowtarzalny wygląd.

Produkty te mogą być stosowane również w miejscach publicznych. Produkty te doskonale sprawdzają się w restauracjach, hotelach i salonach kosmetycznych. Pomogą Ci one przygotować powierzchnię ścian i sprawią, że goście będą pod wrażeniem wyboru tapety lub farby. Nie musisz się martwić, że ktoś zrani się dotykając szorstkiej ściany.

W miejscach narażonych na wilgoć można również zastosować tynki cementowo-wapienne. Są one porowate i mogą bardzo dobrze regulować przepływ dwutlenku węgla i pary wodnej. Przed położeniem materiału w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ścian i sufitu. Dobrym wyborem są warstwy hydrofobowe.

Bez względu na to, gdzie zastosuje się tynk, stworzy on powierzchnię ochronną, która będzie trwała przez lata. Chroni to ściany przed wilgocią. Tynki sprawiają, że całość wygląda jednolicie. Produkt ten dobrze sprawdza się w przypadku ścian. Elastyczność tynku pozwala mu na wchłanianie mikropęknięć, dzięki czemu sufit i ściany są gładsze przez dłuższy czas.

Zaprawę można również nakładać na istniejące warstwy tynku. Zaprawa musi być mocniejsza od starej. Wykazano, że tynki wapienne hamują rozwój pleśni. Regulują wilgotność i usuwają nadmiar wilgoci. Alkaliczny odczyn produktu i ta właściwość zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów. Tynki wapienne mają również doskonały wpływ na alergików i astmatyków. Osoby te będą czuły się w pełni komfortowo we własnych pomieszczeniach, ponieważ mogą powstrzymać rozwój mikroorganizmów.

Jak wybrać odpowiedni tynk?

Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze jest określenie rodzaju tynku, jaki jest potrzebny. Istnieje wiele różnych produktów o różnych właściwościach, dlatego należy wybrać odpowiedni dla danego wnętrza. Ważne jest, aby wybrać produkt, który został specjalnie zaprojektowany do układania w miejscach narażonych na wilgoć. Powinien on być odporny na działanie wody, a najlepiej, aby był hydrofobowy. Do pokrycia standardowych pomieszczeń, takich jak sypialnia czy pokój dzienny, można użyć zwykłego tynku. Na opakowaniu znajduje się informacja, do jakiego pomieszczenia dany produkt jest przeznaczony.

Ważne jest, aby znać pojemność opakowania. Określa ona ilość tynku, jaka może być użyta do pokrycia danej powierzchni. Określa również grubość warstwy tynku, jaką można nałożyć. Zwykle wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Należy pamiętać, że na worku może znajdować się informacja, że można nałożyć tylko 3 cm tynku. Tylko wtedy produkt może być stosowany zgodnie z przeznaczeniem.

Przy wyborze produktu zwróć uwagę na jego skład. Tynki cementowo-wapienne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pomoże to chronić wybraną przez Ciebie powierzchnię. Warto też poszukać produktów z dodatkowymi składnikami mineralnymi. Zapewni to ochronę powierzchni i lepszą regulację wilgotności.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.