Wentylatory
Wentylatory: komfort w mieszkaniu podczas upałów.
W gorący dzień z pewnością znasz to orzeźwiające uczucie, które może przynieść powiew wiatru. Nagrzane ciało nagle czuje powiew powietrza. Termometr może nie pokazywać żadnych zmian, ale odczuwana temperatura nagle spada. Efekt działania wentylatora domowego jest podobny. Wentylator nawiewa powietrze na ciało i twarz, umożliwiając oddychanie nawet w najgorętszych temperaturach. Niniejszy przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiedni wentylator. Wentylator nie chłodzi powietrza. Działa on w taki sam sposób, jak nawiewnik w samochodzie, służąc do cyrkulacji ogrzanego powietrza i odprowadzania ciepła z ciała. Jest to warstwa powietrza, która w temperaturze pokojowej działa jak izolacja wokół ciała. Umożliwia to wymianę ciepła między użytkownikiem a otoczeniem. Klimatyzator jest potrzebny do chłodzenia samochodu i domu. Większość domów w kraju nie ma klimatyzatora. Jego zakup i eksploatacja jest kosztowna. Do tego dochodzi wysokie zużycie energii. Wymaga też częstej konserwacji i czyszczenia. Istnieje ryzyko rozwoju pleśni i mikroorganizmów. Po włączeniu klimatyzatora powietrze krąży w całym mieszkaniu, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji i chorób. Wentylator to świetny sposób na ochłodę. Jest to także korzystniejsze dla zdrowia i nie kosztuje tak dużo.
Różne rodzaje wentylatorów.
Najpopularniejszym typem wentylatora jest wentylator stojący. Zazwyczaj posiada on duży wirnik pokryty siatką i umieszczony na regulowanej nodze. Można go kontrolować za pomocą przełącznika oscylacji i przycisków do regulacji prędkości powietrza. Na najwyższym biegu może powodować pewien hałas, ale jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Oscyluje, więc może obejmować duże obszary pomieszczenia i przynosić ulgę kilku osobom. Inną opcją jest bezłopatkowy wentylator kolumnowy. Chociaż są one droższe, zajmują mniej miejsca i są zazwyczaj cichsze niż wentylatory kolumnowe bezłopatkowe. Jest to doskonały wybór do biur lub pomieszczeń o ciasnej zabudowie. Jeśli ktoś ma inne wymagania dotyczące ogrzewania niż jego współlokatorzy, może być zainteresowany małym wentylatorem lub biurkiem. Taki wentylator jest wystarczająco mały i niedrogi, aby zapewnić odpowiednią wentylację twarzy. Wentylator podłogowy, który nie ma stopy, nazywany jest czasem cyrkulatorem. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie naturalnej cyrkulacji powietrza, a nie wydmuchiwanie bariery cieplnej. Jest on również przydatny w zimie. Umieszczony obok grzejnika rozprowadza ciepło i pozwala na szybką wymianę powietrza. Podobne funkcje pełni wentylator sufitowy. Z kolei wentylator wyciągowy pomaga przenieść zapachy kuchenne w górę komina.
Najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wentylatora.
Nie trzeba wydawać dużo na wentylatory pokojowe. Jest mało prawdopodobne, że ktoś sprzeda Ci klimatyzator za połowę ceny wentylatora pokojowego. Nie posiada on funkcji mgły wodnej, która staje się coraz bardziej powszechna. Drobne krople z wentylatora mogą przynieść natychmiastową ulgę w upale. Nawet tak zaawansowany wentylator nie wymaga dużego zużycia energii. Przy wyborze należy kierować się ceną, wyglądem i ilością miejsca, które można przeznaczyć na wentylator.
Jaka jest różnica między wentylatorem a pompą cyrkulacyjną?
Istnieją dwa rodzaje urządzeń pokojowych: cyrkulatory i wentylatory. Służą one do bezpośredniej wentylacji ciała. Usuwają pot i bariery cieplne z ciała, co pozwala na ogrzanie się. Odpowiednie ustawienie pompy cyrkulacyjnej poprawi naturalną wentylację w mieszkaniu poprzez zrównoważenie rozkładu temperatury i wilgotności. Pompa cyrkulacyjna umożliwia także pełną wymianę powietrza i ciepła. Cyrkulatory mogą być także wykorzystywane do usuwania dymu i nieprzyjemnych zapachów z przewodu wentylacyjnego.
Wentylatory mają zarówno zalety, jak i wady.
Wentylator należy podłączyć do źródła zasilania. Zazwyczaj jest to gniazdo 230 V. Niektóre modele mogą być jednak zasilane przez USB lub z baterii. Aby wyciszyć wentylator, wystarczy proste sterowanie. Masz jeszcze jedną opcję: wentylator Xiaomi, którego możesz używać za pomocą swojego smartfona. Mimo że jest to opcja, należy dbać o higienę. Na łopatkach wentylatora może gromadzić się kurz, który może powodować kichanie lub infekcje dróg oddechowych. Silny strumień powietrza może powodować suchość skóry, błon śluzowych i objawy reumatyczne. Najlepiej jest unikać długotrwałej ekspozycji na działanie wentylatora. Chociaż wentylatory sufitowe skutecznie przemieszczają powietrze w pomieszczeniu, można je umieścić tylko w jednym miejscu. Nie można też mieć pewności, że pozostaną tam przez dłuższy czas. Sprawdź nasz ranking wentylatorów, który pomoże Ci zdecydować, który wentylator jest dla Ciebie odpowiedni.