Żelazka
Żelazko - urządzenie, które dba o wygląd Twoich ubrań.
W dzisiejszym świecie trudno jest być na bieżąco z nowościami. Ogromny postęp nastąpił nie tylko w branży komputerowej, ale także w urządzeniach AGD i elektronice użytkowej. Doskonałym przykładem są żelazka. Z biegiem czasu rozwinęły się one do wielu nowych funkcji.
Dobre żelazko pomoże Ci szybko i skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmarszczek, dzięki czemu prasowanie stanie się przyjemne. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które pozwolą Ci wybrać odpowiednie żelazko dla siebie. Wygląd tkanin będzie zależał od rodzaju wybranego żelazka. Dotyczy to kształtu stopy i mocy żelazka. Zwróć także uwagę na położenie i liczbę otworów odprowadzających parę. Najbardziej popularne i cenione na rynku są żelazka Braun, Philips i Bosch.
Różne rodzaje żelazek.
Podstawowy podział obejmuje sześć rodzajów żelazek: żelazka do prasowania na sucho, do prasowania na mokro, parowe i podróżne. Żelazka parowe to najczęściej używane żelazka. Dzięki swojej unikalnej funkcji mogą być używane zarówno w trybie suchym, jak i mokrym. Warto wiedzieć, że prasowanie w trybie mokrym, czyli z wykorzystaniem pary, daje widoczne rezultaty, ponieważ potrafi wygładzić nawet bardzo pomarszczony materiał. Rzadziej spotyka się żelazka do prasowania na sucho, które są wykonane z aluminiowych stop i sterowane pokrętłem.
Żelazka przewodowe i bezprzewodowe można również odróżnić na podstawie obecności lub braku przewodu elektrycznego. Warto wiedzieć, że żelazka bezprzewodowego nie stawia się na desce do prasowania, lecz na podstawce podczas nagrzewania. Żelazko podróżne jest małe i lekkie. Wyposażone jest w pojemnik na wodę, dzięki czemu doskonale sprawdza się w podróży.
Ostatnim typem żelazka jest żelazko systemowe. Jest ono wyposażone w zewnętrzny generator pary oraz zbiornik na wodę, który znajduje się na podstawce. Para jest następnie przesyłana do żelazka za pomocą specjalnego węża. Funkcja ta pozwala na jednoczesne prasowanie wielu warstw tkanin dzięki dużej ilości wytwarzanej pary.
Dobre żelazko ma najważniejsze cechy.
Należy zastanowić się, jakie cechy żelazka powinny spełniać nasze potrzeby. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc żelazka, która przekłada się na szybkość nagrzewania. Zgodnie z zasadą, im szybciej żelazko się nagrzewa, tym większa jest jego moc. Stopa żelazka o mocy 2600 W nagrzewa się szybko, podczas gdy żelazko o mocy 2400 W nagrzewa się dłużej. Jeśli czas nagrzewania jest dla Ciebie ważny, powinieneś wybrać żelazko o jak największej mocy.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. Różne stopy mają różne właściwości. Stopa ceramiczna charakteryzuje się wysokim stopniem poślizgu i łatwością prasowania. Jest ona również odporna na zarysowania i łatwa do prasowania. Stalowa stopa szybko się nagrzewa, a teflonowa nie jest błyszcząca. Wyróżnia się również stopy: anodowane, szklane, szafirowe i granitowe. Żelazka mogą mieć stopy wykonane z połączenia dwóch lub więcej materiałów. Należy również pamiętać, że określenie stopa SteamGlide odnosi się do najwyższej jakości stopy żelazka parowego firmy Philips.
Nowoczesne żelazka mają też dodatkowe funkcje.
Nowoczesne żelazka posiadają wiele innowacyjnych funkcji, które zaspokajają stale zmieniające się potrzeby klientów. Funkcja automatycznego wyłączania pozwala żelazku samoczynnie wyłączyć się po zakończeniu prasowania. Przydatne mogą okazać się również funkcje antywapienna i samoczyszczenia. Funkcje te pomagają przedłużyć żywotność urządzenia i zapewniają wysoką jakość jego użytkowania.
Niektóre tkaniny mogą wymagać prasowania w pozycji poziomej, ale jest na to sposób. Dzięki technologii uderzenia pary wiszące tkaniny można wyprasować we własnym domu. Automatyczne ustawienia temperatury są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z dobraniem odpowiedniej temperatury prasowania. Przydatna może być również funkcja zapobiegająca kapaniu (lub blokada kapania). Zapobiega on przedostawaniu się wody na stopę żelazka podczas prasowania w niskich temperaturach.