Termosy

Termosy

Rozgrzanie się ciepłym napojem podczas zimowej wędrówki jest czymś bardziej pocieszającym i podnoszącym na duchu. Ciepła kawa z domowego ekspresu do kawy to także dobra opcja do biura. Termos to ratunek w takich sytuacjach. Jak wybrać najlepszy termos?

Termos to naczynie, które ma podwójne ścianki. Pomiędzy ściankami znajduje się przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu, zwana próżnią techniczną. Działa ona jak dobra izolacja. Konstrukcję tę wynaleźli niezależnie od siebie Jamer Dewar i Jacques-Arsene d'Arsonval. Aby przechowywać skroplony gaz, naukowcy stworzyli "termosy". Zasada działania jest dziś taka sama, ale technologia i materiały znacznie się zmieniły. Firma Thermos GmbH, która istnieje do dziś, jako pierwsza opracowała "cywilne" termosy.

Jakie jest przeznaczenie termosów?

Termosy były tradycyjnie kojarzone z plastikowymi pojemnikami z wkładem szklanym. Były one łatwe do wyrzucenia i utrzymywały stałą temperaturę. Są mniej odporne na uderzenia i wstrząsy niż stalowe i ważą więcej niż stalowe. Dziś nadal można je kupić, ale odradzamy używanie ich w podróży i do noszenia w plecaku.
Najlepszym rozwiązaniem są termosy ze stali nierdzewnej. Są one bardzo trwałe i można ich używać nawet po wgnieceniu (o ile nie przeciekają).
Ważna jest technologia produkcji i użyte materiały. Warto dokładnie przeczytać opis produktu i sprawdzić oznaczenia. Pojemniki, które służą do przechowywania żywności przez dłuższy czas, nie powinny zawierać ftalanów ani BPA. Jest to kolejny powód, dla którego warto unikać kupowania termosów wyprodukowanych przez nieznanych producentów:

Rodzaje korków.

Istnieją dwie opcje: korki "one touch" lub zwykłe korki wkręcane. Korek automatyczny (lub "one touch") jest prosty i wygodny w użyciu. Aby wylać płyn, wystarczy nacisnąć środek korka. Czasami mogą być one niestabilne. Z czasem uszczelka może stracić szczelność i może się poluzować. Termos może przeciekać, co znacznie obniża komfort jego użytkowania.
Lepszym rozwiązaniem są nakrętki. Nie ma on uszczelek, więc łatwo go zdjąć. Aby nalać herbatę, takiego korka nie trzeba całkowicie odkręcać. Wystarczy jeden obrót, aby przelać herbatę przez dodatkowe rowki w korku. Zmniejsza to straty ciepła w kontakcie z zimnym powietrzem.
Producenci mogą oferować dwa rodzaje korków. W przypadku uszkodzenia jednego z nich zawsze istnieje możliwość wymiany.

Pojemność.

Musisz znaleźć równowagę między ciepłem, którego pragniesz, a wagą plecaka lub torby. Odpowiedz sobie też na pytanie: "W jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po termos?".
Półlitrowy termos wystarczy na zimowe spacery i jako dzbanek na kawę. Termos o pojemności jednego litra będzie bardziej przydatny, jeśli ma służyć jako źródło płynów na cały dzień. Mimo że jest duży, można go używać także zimą. Nie jest to wada, ale zaleta. Im lepsze właściwości termiczne termosu, tym jest on większy. Istnieją termosy o średnich pojemnościach oraz większe, np. dwulitrowe. Można posiadać dwie sztuki tego samego egzemplarza.
Można też znaleźć modele odpowiednie dla dzieci, o pojemności 0,35 litra. Wyróżniają się one fajnymi kolorami i atrakcyjnym wzornictwem.

Właściwości termiczne.

Najważniejszym parametrem termosów jest utrzymanie temperatury płynu przez dłuższy czas. Producenci mogą nie ujawniać strat cieplnych swojego produktu. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę warunki przechowywania takiego termosu. Termos zapewni Ci ciepło w domu lub w plecaku podczas burzy śnieżnej. Ważne jest, aby wybierać tylko tych producentów, którzy są ekspertami w tej dziedzinie. Lepiej nie zostawiać na półkach marketów "no name'ów". Dobry produkt jest wart swojej ceny i można mieć nadzieję, że będzie służył przez długi czas. Powiadom mnie, jeśli Twój nowy termos nie utrzymuje temperatury. Nawet najdroższe termosy mogą być na to podatne. Reklamacja wadliwego produktu jest oczywistą możliwością.

Ile kubków jest w zestawie?

Czy można mieć więcej niż jeden? Można mieć więcej niż jeden. Jest to szczególnie przydatne, gdy dzielisz termos z innymi osobami. Drugi kubek jest mniejszy i cieńszy od pierwszego, ale nie trzeba czekać na swoją kolej. Patent jest prosty. Dodatkowy pojemnik można schować do głównego kubka i nie zajmuje on dodatkowego miejsca.

Dodatki.

Niektóre termosy są wyposażone w dodatkowe elementy. Często spotykanym elementem, zwłaszcza w większych modelach, są uchwyty. Uchwyty te ułatwiają nalewanie w grubych rękawicach i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Cała powierzchnia jest pokryta gumową substancją, aby uczynić ją jeszcze bardziej śliską. Jest to miły akcent, ale zwiększa wagę.
Niektóre łyżki można schować w sprytnych miejscach, na przykład w pokrywce kubka. Jest to lepsze rozwiązanie w przypadku termosów obiadowych. Możesz zabezpieczyć swój pojemnik przed utratą ciepła, pakując go w osobny pokrowiec.
Te dodatki mogą być interesujące, ale nie są niezbędne, jeśli chodzi o wybór termosu.

Butelki termiczne.

Butelki termiczne, zwane też termosami, to rodzaj tradycyjnych termosów. Wyróżniają się tym, że nie mają kubka. Zakrętka ma zazwyczaj kształt korka. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali nierdzewnej. Mogą być używane bezpośrednio lub można przelać płyn do innego pojemnika. Pojemność termosów wynosi od 0,5 do 0,75 litra.
Termosy świetnie nadają się do przechowywania zimnych napojów, które trzeba przechowywać w gorące dni. Termosy nie są przeznaczone wyłącznie do gorących napojów. Są one tak zaprojektowane, że mieszczą się w koszykach rowerowych.
Butelki i bidony wielokrotnego użytku to dobry sposób, aby pomóc środowisku. Nie musisz kupować każdej butelki wody, pod warunkiem, że nie używasz butelek plastikowych. Możesz przygotować własny napój z przegotowanej wody lub miodu bez konieczności kupowania większej ilości plastiku.

Termosy obiadowe.

Są one również znane jako dzbanki na żywność. Dzbanki te działają tak samo jak termosy na napoje, ale mają inny kształt. Są szersze i węższe niż te o niższym profilu. Różnią się one tylko nieznacznie kształtem. Są szersze i węższe, co umożliwia łatwe nabieranie zawartości za pomocą łyżki. Zazwyczaj nie są zbyt duże. Nie zostały zaprojektowane do noszenia obiadu dla więcej niż jednej osoby. Świetnie nadają się do przygotowania makaronu lub owsianki. Jest to miła alternatywa dla innej zimnej bułki.

Podgrzewanie termosu.

Podgrzewanie termosu przed użyciem jest ważne, aby płyny dłużej zachowały tę samą temperaturę. To proste. Wlej gorącą wodę do termosu i poczekaj, aż ostygnie, zanim wlejesz do niego napój. Energia cieplna zostanie wchłonięta przez podgrzane wcześniej ścianki termosu. Możesz również używać zimnych napojów, nalewając zimną wodę do termosu.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.